Pokochaj szpinak

Szpinak, pomimo że jest jednym z najbardziej wartościowych warzyw, nie jest w Polsce popularny. Serwowany z uporem maniaka na szkolnych stołówkach skutecznie zniechęcił do późniejszej konsumpcji. Mimo licznych uprzedzeń, szpinak jest warzywem bardzo smacznym, a ze względu na swoje właściwości powinien na dobre zagościć w naszej diecie.

Szpinak - samo zdrowie

Przez lata sądzono, że szpinak to cenne źródło żelaza. Jak się później okazało szpinak swoją sławę zawdzięczał pomyłce. W rzeczywistości zawartość żelaza to 2,8mg w 100g, a nie 28mg jak długo twierdzono. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się go pozbywać z naszej diety… wręcz przeciwnie.

Szpinak jest cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Zawiera witaminy A, C, E, K, B1, B2, PP oraz kwas foliowy.

Szpinak dostarcza spore ilości magnezu, przez co korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego, łagodzi stres i uspokaja. Liście szpinaku zawierają także potas, który utrzymuje właściwy rytm serca i ciśnienie krwi. Dlatego polecany jest osobom z nadciśnieniem. Potas poprawia także koncentrację i zdolność myślenia. Wapń zawarty w szpinaku kontroluje kurczenie i rozkurczanie mięśni, korzystnie wpływa na pracę serca, zmniejsza reakcje alergiczne. Ponadto szpinak dostarcza: fosforu, jodu, manganu i cynku, a także duże ilości błonnika. A dodatkową zaletą jest to, że wszystkie te składniki są łatwo przyswajalne przez organizm.

Zawartość przeciwutleniaczy (beta-karotenu, witaminy C i luteiny) chroni organizm przed chorobami nowotworowymi. Ponadto szpinak szczególnie zalecany jest kobietom w ciąży. Zawarty w nim kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym płodu, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego.

Szpinak jest lekkostrawny i niskokaloryczny. 100 gram szpinaku zawiera 26 kalorii. Śmiało zatem mogą po niego sięgać osoby dbające o linię.

Dobroczynne właściwości szpinaku:

  • reguluje procesy trawienne;
  • pomaga w leczeniu zaparć;
  • działa przeciwnowotworowo;
  • opóźnia procesy starzenia komórek;
  • wspomaga zwiększenie masy mięśniowej;
  • obniża ciśnienie krwi;
  • chroni przed miażdżycą.
  • Kto nie powinien sięgać po szpinak?

    Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z jego licznych zalet. Szpinaku nie powinny jeść osoby cierpiące na:

  • dolegliwości układu pokarmowego;
  • choroby wątroby;
  • artretyzm;
  • reumatyzm;
  • choroby nerek.
  • Spowodowane to jest obecnością znacznych ilości kwasu szczawiowego, który tworzy nieprzyswajalne przez organizm osady szczawianu wapnia i potasu.

    Jak przygotować szpinak, aby nie stracił wartościowych składników?

    Ze względu na zawartość cennych karetonoidów wskazana jest jedynie krótka obróbka termiczna (blanszowanie, duszenie) szpinaku. Młode liście szpinaku można również jeść na surowo, na przykład jako składnik sałatek. Szpinak można spożywać także w formie soków, które detoksykują i oczyszczają organizm. Do przygotowania smacznego szpinaku wystarczy sól, pieprz i czosnek.

    Aby zajadać się szpinakiem cały rok możemy go zamrozić. Mrożony szpinak nie traci wartości odżywczych.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-06-27]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.