Zgodnie z polską tradycją na wigilijnym stole powinny się znaleźć wszystkie płody ziemi. Potrawy powinny być przyrządzane głównie z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów i ryb. Zgodnie z tradycją na stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Każdą z potraw powinno się skosztować, aby zapewnić sobie szczęście przez cały rok. Znakiem do rozpoczęcia uroczystej i świątecznej kolacji jest pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie.
Wigilijne menu
Zupy wigilijne
Potrawy z ryb
Potrawy z grzybami
Potrawy z kapustą
Potrawy z makiem
Potrawy na słodko
Dodatkowo na wigilijnym stole powinny się znaleźć pieczone lub gotowane ziemniaki oraz chałka z miodem.
Większość potraw wigilijnych przygotowuje się 1-2 dni przed wieczerzą, a także w samą Wigilię i to od samego rana. Przygotowanie wieczerzy wigilijnej jest dużym wyzwaniem dla każdej pani domu. Dlatego każda pomocna para rąk, nawet tych małych jest w tym przedświątecznym czasie nieoceniona.
Aby nasze Święta były bezstresowe i upłynęły w miłej atmosferze, warto już wcześniej (2-3 tygodnie przed Świętami) zaplanować wigilijne potrawy, a przed samymi Świętami wspólnie z domownikami podzielić się świątecznymi obowiązkami.
Warto pamiętać, że przygotowanie potraw wigilijnych, obok ubierania choinki i kupowania prezentów jest jednym z najważniejszych rytuałów świątecznych.
Zgodnie z polskim zwyczajem typowe, wigilijne potrawy powinny być postne. Chociaż według obowiązujących przepisów kościelnych (od 2003 roku) w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W obecnych czasach wigilijna wieczerza jest bardzo obfita i urozmaicona. Zestaw potraw wigilijnych jest inny w każdym domu. Głównie uzależniony od regionu, rodzinnej tradycji oraz upodobań domowników...