Przechowywanie mrożonych produktów spożywczych

Zamrażanie produktów spożywczych to sposób na przedłużenie czasu ich przydatności do spożycia. Odpowiednie przeprowadzenie tego procesu, daje gwarancję, że zamrożona żywność nie zepsuje się, a co za tym idzie, jej spożycie nie będzie niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej np. mrożone warzywa i owoce doskonale zastąpią świeże, w okresie ich braku na rynku zimą i na wiosnę. Temperatura, w której będą znajdować się mrożonki nie może być wyższa od temperatury zamrażania, zazwyczaj podana przez producenta na opakowaniu.

Szybkość mrożenia

Im krótszy czas zamrażania artykułów spożywczych, tym więcej wartości odżywczych zostanie zachowanych w produktach.

W przypadku warzyw i owoców, podczas szybkiego zamrażania ich skórka nie jest narażona na tak duże uszkodzenia, jak w czasie wolnego przebiegu tego procesu, co zapobiega nadmiernej utracie soków, tym samym więcej składników odżywczych pozostaje w produkcie.

Pojemniki i torebki do zamrażania

Należy stosować tylko przystosowane do tego celu pojemniki i torebki. Powinny one być szczelne, nie uszkodzone, a co najważniejsze wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością.

Koniecznie powinny posiadać odpowiednie atesty np. Państwowego Zakładu Higieny (PZH) pozwalające na kontakt z artykułami spożywczymi.

Produkt zamrożony nie powinien przymarzać do opakowania.

Rozmrożenie produktów zamrożonych

Jeżeli produkt spożywczy jest przechowywany w taki sposób i zostanie rozmrożony, to powtórne zamrożenie jest zabronione, ponieważ jego spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia.

W czasie między pierwszym, a kolejnym zamrożeniem może nastąpić w produkcie rozwój szkodliwych drobnoustrojów oraz zmiany chemiczne.

Przygotowanie do spożycia

W zależności od rodzaju produktu należy stosować odpowiedni sposób jego obróbki przed spożyciem.

Warzywa i owoce najczęściej podlegają obróbce termicznej w postaci zamrożonej, czyli bezpośrednio po wyjęciu z lodówki należy wrzucić je do wrzącej wody i gotować.

Natomiast mięso i ryby przed smażeniem lub gotowaniem, najczęściej należy rozmrozić.

Zwykle producenci mrożonek podają na opakowaniu sposób postępowania i zaleca się zastosowanie do ich wskazówek.

Długość okresu przechowywania mrożonek

Czas przechowywania zamrożonych produktów zależy między innymi od ich rodzaju i temperatury w jakiej będą przechowywane.

Najdłużej można przechowywać zamrożone warzywa i owoce ok. 1 rok, do 8 – 9 miesięcy mięso i drób, a najkrócej ryby do 4 miesięcy.

Artykuł pochodzi z portalu info-kuchnia.pl

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Info - Kuchnia [2011-07-26]
Ocena:
Brak głosów.
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.