Szybkość mrożenia
Im krótszy czas zamrażania artykułów spożywczych, tym więcej wartości odżywczych zostanie zachowanych w produktach.
W przypadku warzyw i owoców, podczas szybkiego zamrażania ich skórka nie jest narażona na tak duże uszkodzenia, jak w czasie wolnego przebiegu tego procesu, co zapobiega nadmiernej utracie soków, tym samym więcej składników odżywczych pozostaje w produkcie.
Pojemniki i torebki do zamrażania
Należy stosować tylko przystosowane do tego celu pojemniki i torebki. Powinny one być szczelne, nie uszkodzone, a co najważniejsze wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością.
Koniecznie powinny posiadać odpowiednie atesty np. Państwowego Zakładu Higieny (PZH) pozwalające na kontakt z artykułami spożywczymi.
Produkt zamrożony nie powinien przymarzać do opakowania.
Rozmrożenie produktów zamrożonych
Jeżeli produkt spożywczy jest przechowywany w taki sposób i zostanie rozmrożony, to powtórne zamrożenie jest zabronione, ponieważ jego spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia.
W czasie między pierwszym, a kolejnym zamrożeniem może nastąpić w produkcie rozwój szkodliwych drobnoustrojów oraz zmiany chemiczne.
Przygotowanie do spożycia
W zależności od rodzaju produktu należy stosować odpowiedni sposób jego obróbki przed spożyciem.
Warzywa i owoce najczęściej podlegają obróbce termicznej w postaci zamrożonej, czyli bezpośrednio po wyjęciu z lodówki należy wrzucić je do wrzącej wody i gotować.
Natomiast mięso i ryby przed smażeniem lub gotowaniem, najczęściej należy rozmrozić.
Zwykle producenci mrożonek podają na opakowaniu sposób postępowania i zaleca się zastosowanie do ich wskazówek.
Długość okresu przechowywania mrożonek
Czas przechowywania zamrożonych produktów zależy między innymi od ich rodzaju i temperatury w jakiej będą przechowywane.
Najdłużej można przechowywać zamrożone warzywa i owoce ok. 1 rok, do 8 – 9 miesięcy mięso i drób, a najkrócej ryby do 4 miesięcy.
Artykuł pochodzi z portalu info-kuchnia.pl