Tupot białych mew...
Kac (zatrucie alkoholowe) to potoczne określenie skutków nadmiernego spożycia alkoholu i zatrucia organizmu, któremu towarzyszy:
Zaledwie kilka procent alkoholu etylowego jest wydalanych z moczem lub przez drogi oddechowe, resztę organizm metabolizuje. Alkohol jest przekształcany na aldehyd octowy, który jest bardzo toksyczny dla organizmu, a następnie w kwas octowy i dwutlenek węgla.
To właśnie aldehyd octowy przez niektórych uznawany jest za głównego winowajcę. Powoduje on bowiem efekt odwodnienia, a w konsekwencji ból głowy i nudności. Inni twierdzą, że przyczyną występowania tego okropnego stanu jest zawarty w śladowych ilościach w alkoholu, silnie trujący metanol.
Zmęczenie, zawroty głowy i problemy z równowagą są natomiast efektem zmniejszonej zawartości glukozy we krwi. Dzieje się tak, ponieważ wątroba zamiast dostarczać organizmowi cukier, w pierwszej kolejności neutralizuje toksyny. Oprócz tego alkohol wypłukuje z organizmu cenne mikro- i makroelementy, głównie potas i magnez, co znacząco zaburza jego równowagę elektrolitową.
Jak się przygotować?
To jakie, w jakim stopniu i czy w ogóle wystąpią objawy kaca jest sprawą indywidualną. Zależy to nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale także od wagi, stanu zdrowia czy wydolności wątroby. Czas niezbędny do całkowitego usunięcia alkoholu przez organizm jest różny u każdego człowieka.
Jedyną niezawodną metodą, aby uniknąć kaca jest umiar w piciu alkoholu. Nie zawsze się to jednak udaje ;) Objawy kaca można ograniczyć.
Dlatego przed wyjściem na imprezę warto:
W trakcie imprezy:
Przed pójściem spać warto wypić 1-2 szklanki niegazowanej wody mineralnej.
Pierwsza pomoc
W przypadku zatrucia alkoholowego nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu, czyli po prostu - pić dużo wody i dodatkowo naparów z mięty, soku pomidorowego (ze względu na dużą zawartość potasu). Pomoże również pełnowartościowy, aczkolwiek lekkostrawny posiłek np. jajecznica. Jajka zawierają bowiem cysteinę - aminokwas, który pomaga wątrobie rozłożyć obecny w organizmie alkohol. Niektórzy polecają szklankę soku z kiszonej kapusty. Zawiera ona bowiem duże ilości witamin z grupy B, które łagodzą działanie alkoholu.
Następnego dnia należy pamiętać o:
Uwaga! Lepiej unikać leków z paracetamolem, ponieważ w połączeniu z alkoholem mogą poważnie uszkodzić wątrobę.
Ulgę mogą także przynieść zimne kompresy, przykładane na czoło i przede wszystkim sen.