Szparagi - wiosenny rarytas

Szparagi to jedno z pierwszych warzyw, które pojawia się wiosną na straganach. Najczęściej spotykamy szparagi białe (hodowane w Polsce) i zielone, które różnią się nieco smakiem. Jedne i drugie są jednak zdrowe, lekkostrawne, niskokaloryczne i można przygotować z nich wiele potraw. Tym bardziej dziwi fakt, że niezbyt często goszczą na naszych stołach.

Dlaczego warto jeść szparagi?

Szparagi to bogactwo wielu cennych składników odżywczych. Zawierają sporo witaminy C i E, które są silnymi przeciwutleniaczami, a także kwas foliowy, niezbędny do wytwarzania czerwonych krwinek i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto kwas foliowy ma ogromne znaczenie dla kobiet w ciąży, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój płodu. W zielonych pędach dodatkowo znajduje się beta-karoten. Szparagi są także źródłem składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu i niewielkich ilości żelaza. A przy tym są lekkostrawne i niskokaloryczne - 100 gram szparagów dostarcza zaledwie 17 kalorii. Szparagi są zatem doskonałą propozycją dla wszystkich dbających o linię.

Asparagina zawarta w pędach działa pobudzająco na pracę nerek. Ze względu na moczopędne właściwości, szparagi zalecane są przy infekcjach układu moczowego i pomocniczo w leczeniu kamicy nerkowej. W szparagach występuje również glutation, który detoksykuje organizm, stymuluje odporność, a także neutralizuje wolne rodniki, a tym samym jest silnym antyoksydantem. Naukowcy udowodnili, że odpowiednie stężenie glutationu skutecznie zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych.

W medycynie ludowej szparagi wykorzystywano jako środek tonizujący i uspokajający oraz w leczeniu reumatyzmu. Stosowano je również przy zaburzeniach wzroku i bólach zębów.

Uwaga! Ze względu na zawarte w szparagach związki purynowe, które mogą powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie, powinny ich unikać osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe. U niektórych osób warzywa te mogą być również przyczyną wzdęć.

Ciekawa właściwość

Warto także wiedzieć, że po około 30 minutach od zjedzenia szparagów mocz nabiera nieprzyjemnego zapachu. Nie jest to żaden niepokojący objaw. Odpowiedzialne są za to związki powstałe podczas rozkładu m.in. asparaginy. Początkowo uważano, że jedynie osoby, które nieprawidłowo trawią szparagi odczuwają zmianę zapachu moczu. Jednak badania dowiodły, że zmiana zapachu zachodzi u wszystkich osób spożywających to warzywo.

Do wyboru, do koloru...

Najczęściej rozróżniamy trzy rodzaje szparagów. Nie są to różne odmiany botaniczne, ale wynik różnego nasłonecznienia wschodzącego pędu.

I tak spotykamy szparagi:

  • białe, które rosną pod ziemią, a zbiór następuje zanim przebiją jej powierzchnię. Są delikatne i łagodne w smaku. Przed gotowaniem należy je obrać, ponieważ są nieco łykowate. Obiera się je od góry tuż pod główką, odcinając zdrewniałe końce. Szparagi białe są uprawiane i najbardziej popularne w Polsce;
  • zielone przebijają się przez glebę. Charakteryzują się wyraźnym i nieco ostrym smakiem. Są cieńsze niż białe i łatwiejsze w kulinarnej obróbce, ponieważ nie są łykowate (nie trzeba ich obierać);
  • fioletowe są najrzadziej spotykane i najtrudniejsze w uprawie. Mają intensywny i bardziej słodki smak i zapach, który pochodzi od większej zawartości asparaginy.
  • Sezon na szparagi nie trwa zbyt długo - zwykle kilka tygodni. Rozpoczyna się przeważnie pod koniec kwietnia i trwa do czerwca... później pozostaje już tylko czekanie do następnej wiosny. Warto więc korzystać z dobrodziejstw natury, póki sezon trwa.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-05-21]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 1]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.