Co męczy wzrok?
Zmęczone oczy mogą być rezultatem braku snu, wielu godzin spędzonych przed komputerem, przepracowania.
Wzrok męczy także:
Sposoby na przykre dolegliwości
Gdy dużo czytamy, oglądamy telewizję lub pracujemy przy komputerze, o zmęczenie oczu nietrudno. Na szczęście istnieją sposoby, by tego uniknąć.
Oto czego najbardziej potrzebują oczy:
Najlepszym i najtańszym „kosmetykiem” dla oczu jest przede wszystkim sen. Aby oczy mogły odpocząć, najlepiej spać w zaciemnionym pomieszczeniu. Pod koniec dnia warto nałożyć na oczy ciepły kompres z naparu ziołowego (świetlika lekarskiego, werbeny) lub po prostu z esencji herbacianej. W ciągu dnia powieki można smarować żelem ze świetlikiem;
Witamina A jest istotnym składnikiem odżywczym dla całego organizmu, ale ma szczególnie duże znaczenie dla zdrowia oczu. Niedobory witaminy A mogą powodować wiele schorzeń narządu wzroku (zespół suchego oka, rozmiękanie rogówki, „kurzą ślepotę”, pogorszenie wzroku). W słoneczne dni zapotrzebowanie na tą witaminę wzrasta.
Witamina A występuje w dwóch postaciach: retinolu i karotenoidów. Ten pierwszy znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego: mleku, wątrobie, maśle, żółtkach jaj. Karotenoidów dostarczają produkty roślinne: pomarańczowe, czerwone owoce i warzywa, a także zielone warzywa liściaste. Beta-karoten, najaktywniejszy z karotenoidów, jest bezpiecznie magazynowany i stopniowo, w miarę potrzeb przekształcany w witaminę A;
Ukojenie zmęczonym, zaczerwienionym i podrażnionym oczom przyniosą kompresy z ziół. Najbardziej popularny jest świetlik lekarski, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Likwiduje obrzęki, łagodzi oznaki zmęczenia wynikające z długiej pracy przy komputerze, oglądania telewizji, przebywania w pomieszczeniach sztucznie oświetlonych i nadwrażliwości oczu na promienie słoneczne. Chaber bławatek zalecany jest do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Ulgę dla zmęczonych oczu przyniosą także kompresy z kopru włoskiego, które stosowane są przy zapaleniu spojówek oraz kompresy ze skrzypu polnego, które zmniejszą zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek.
Ciepłe, ale nie gorące kompresy z ziół warto nakładać na oczy codziennie przed snem. Ulgę zmęczonym i piekącym oczom przyniesie także okład z plastrów świeżego ogórka, które wystarczy położyć na powieki na kilka minut;
W czasie letnich upałów należy szczególnie zadbać o oczy i zainwestować w okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości (z filtrami UV). Najważniejszą rolą, jaką powinny spełnić jest zablokowanie dostępu do oczu promieniowania ultrafioletowego, którego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia i może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory.
Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w salonach optycznych. Te z bazaru, pozbawione filtrów, szkodzą bardziej niż ich brak. Oko bez ciemnych okularów chroni się zwężając źrenice i mrużąc oczy. Przyciemniane szkła okularów z bazaru powodują rozszerzenie źrenic, przez co więcej szkodliwego promieniowania dociera do wnętrza oka.
Warto pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne są ważne latem, ale także zimą, kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu;
Najkorzystniejsze dla oczu jest oświetlenie mieszane, czyli górne i punktowe. Na 1 metr kwadratowy powinno przypadać 10 W mocy żarówki.
Oprócz tego nie można zapominać o ćwiczeniach relaksujących dla oczu, nawilżaniu powietrza w domu i pracy, a także prawidłowym oświetleniu pomieszczeń.