Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Kuchnia, to jedno z pomieszczeń, w którym powstają różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu w technice wentylacji zaliczana jest do grupy pomieszczeń „brudnych”. Często zdarza się, że takie powietrze rozprzestrzenia się w całym mieszkaniu i z oczywistych względów przebywanie w nim staje się mało komfortowe, a nawet może być powodem chorób. Taka sytuacja świadczy o braku lub nie do końca prawidłowo działającej wentylacji w mieszkaniu.

Obieg powietrza w mieszkaniu

Aby wentylacja mieszkania działała w pełni prawidłowo muszą być spełnione podstawowe warunkami, a mianowicie:

  • doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczeń, a następnie jego odprowadzenie na zewnątrz, przy czym strumień powietrza odprowadzonego powinien równać się strumieniowi powietrza doprowadzonego;
  • kierunek przepływu - świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz do pomieszczeń „czystych” (pokoje, sypialnie), a następnie przepływa przez całe mieszkanie do pomieszczeń „brudnych” (kuchnia, WC, łazienki), skąd jest usuwane na zewnątrz.
  • Jeżeli jeden z tych warunków nie będzie spełniony, wentylacja w mieszkaniu nie będzie działać prawidłowo.

    Jak widać, taki sposób przepływu, nie pozwala na rozprzestrzenianie się zanieczyszczonego powietrza w całym mieszkaniu.

    Niestety bardzo często wentylacja naturalna (grawitacyjna) nie jest skuteczna.

    Jej działanie zależy od wielu czynników z których najważniejsze to warunki atmosferyczne na zewnątrz budynku, usytuowanie budynku w terenie, a także rozmieszczenie pomieszczeń.

    Większą skutecznością charakteryzuje się wentylacja mechaniczna, a dodatkowo można nią sterować i dostosować jej działania do potrzeb.

    Droga przepływu powietrza

    Powietrze napływa do mieszkania poprzez nawiewniki zainstalowane w górnej części stolarki okiennej lub nawiewniki ścienne, zainstalowane również w górnej części ścian w pokojach.

    W celu ułatwienia przepływu pod drzwiami w pokojach powinny być szczeliny o powierzchni ok. 80 cm² (ok. 1 cm szerokości), natomiast w drzwiach do kuchni, WC i łazienek powinny mieć w dolnej części kratki o powierzchni 200 cm² lub mieć szczelinę między podłogą o takiej powierzchni (szerokość ok. 2,5 cm).

    Z pomieszczeń brudnych powietrze jest usuwane na zewnątrz przez kanały wentylacyjne.

    Rodzaje kuchni w zależności od wyposażenia

    W zależności od tego czy w kuchni jest okno, czy też nie oraz urządzeń stanowiących jej wyposażenie rozróżnia się następujące rodzaje kuchni:

  • kuchnia bez okna zewnętrznego i z kuchenką gazową;
  • kuchnia z oknem zewnętrznym i z kuchenką gazową;
  • kuchnia z oknem zewnętrznym, kuchenką gazową i gazowym kotłem dwufunkcyjnym;

  • kuchnia z kuchenką elektryczną.

    W każdym z tych pomieszczeń kuchennych stosuje się odpowiednią wentylację, której działanie zapewni prawidłową jakość powietrza.

    Kuchnia bez okna zewnętrznego i z kuchenką gazową

    Mieszkanie, w którym kuchnia nie ma okna musi być wyposażone w wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno – wywiewną. Powietrze będzie dostarczane do kuchni z pokoi, z wykorzystaniem nieszczelności drzwi lub kratek montowanych w drzwiach.

    Dodatkowo można zainstalować kratkę wentylacyjną w celu zwiększenia przepływu powietrza.

    W tego typu kuchni nie należy stosować wyciągu.

    Kuchnia z oknem zewnętrznym i z kuchenką gazową

    Wentylacja pomieszczenia tego typu kuchni wymaga doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza. Bezpośrednio do kuchni powietrze może napływać przez nawiewniki montowane w oknach lub w ścianie.

    Dodatkowo, jeżeli wentylacja mieszkania jest dobrze wykonana, powietrze będzie dostarczane do kuchni drogą opisaną powyżej, z innych pomieszczeń mieszkalnych, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych warunków pozwalających na jego przepływ.

    Pomieszczenie musi być wyposażone w kanał wentylacyjny.

    Jeżeli w mieszkaniu zastosowano wentylację grawitacyjną, kanał wentylacyjny w kuchni musi być zakończony nieregulowaną kratką, pozwalającą na maksymalny przepływ powietrza usuwanego.

    Uwaga!

    Zabrania się instalowania wyciągu w kuchni, jeżeli w budynku funkcjonuje system wentylacji mechanicznej wywiewnej lub nawiewno – wywiewnej, ponieważ praca wyciągu spowoduje zakłócenia w działaniu wentylacji.

    Kuchnia z oknem zewnętrznym, kuchenką gazową i gazowym kotłem dwufunkcyjnym

    Podstawowym warunkiem, umożliwiającym korzystanie z tak wyposażonej kuchni jest bezwzględne zapewnienie stałej, sprawnej i dobrze działającej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej nawiewno – wywiewnej.

    W przypadku montażu w pomieszczeniu kuchennym, w którym znajduje się już kuchenka gazowa dodatkowo kotła gazowego dwufunkcyjnego (do centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej) z otwartą komorą spalania, drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na powietrze potrzebne do pracy tych urządzeń, które pobierane będzie przez nie z pomieszczenia kuchni.

    Niezbędny staje się montaż urządzeń, które zabezpieczą taką ilość powietrza, która pozwoli na prawidłową, a co za tym idzie, bezpieczną pracę kuchenki gazowej i kotła.

    W przypadku dobrze wykonanej wentylacji powietrze do kuchni będzie doprowadzone pośrednio z innych pomieszczeń, przy spełnieniu warunków opisanych powyżej.

    Jednak taka ilość powietrza może okazać się niewystarczająca, dlatego należy również umożliwić pobór powietrza z zewnątrz, bezpośrednio do pomieszczenia kuchni.

    Wykorzystuje się do tego celu stałe (bez możliwości zamykania) nawiewniki okienne lub ścienne, instalowane w sposób opisany powyżej.

    Kratki podokienne, niekiedy stosowane, zmniejszają znacząco komfort termiczny (uczucie chłodu i przeciągu) w pomieszczeniu, w konsekwencji są zasłaniane i nie spełniają swego zadania.

    Do odprowadzania zużytego powietrza z kuchni z kuchenką i kotłem gazowym służy kanał wentylacyjny z kratką o stałym przekroju.

    Stosowanie wyciągu kuchennego jest zabronione.

    Nie zaleca się montażu kotła gazowego w pomieszczeniu kuchni.

    Jeżeli już koniecznie w kuchni musi być instalowany kocioł dwufunkcyjny, to powinno to być urządzenie z zamkniętą komorą spalania – powietrze do pracy jest pobierane bezpośrednio z zewnątrz za pomocą systemu „rura w rurze”.

    Kuchnia z kuchenką elektryczną

    To rozwiązanie posiada same zalety, eliminuje wszystkie ograniczenia związane z działaniem wentylacji.

    Można stosować dowolny system wentylacji - grawitacyjny lub mechaniczny.

    Kanał wentylacyjny może być wyposażony w regulowaną kratkę.

    Można stosować wyciąg kuchenny.

    Artykuł pochodzi z portalu info-klimatyzacja.pl

  • Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Info - Klimatyzacja [2011-07-14]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.