Małe skarby
Owocami żurawiny są małe, kuliste jagody o czerwonej barwie i charakterystycznym kwaśnym smaku. Wyróżniają się także dużą wartością odżywczą i właściwościami leczniczymi. Owoce żurawiny są źródłem witaminy A, C oraz witamin z grupy B, a także soli mineralnych (m.in. miedzi, żelaza, wapnia, cynku, fosforu).
Zawierają także pektyny, antocyjany, flawonoidy oraz kwasy organiczne – cytrynowy, który działa przeciwgorączkowo i wzmacnia odporność organizmu, elagowy jest silnym przeciwutleniaczem i chroni przed nowotworami, a benzoesowy, jako naturalny konserwant, pozwala na długie przechowywanie owoców. W lodówce owoce żurawiny można przechowywać 6 tygodni, a zamrożone nawet rok.
Żurawina jest jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy, które chronią przed atakiem wolnych rodników i zapobiegają chorobom nowotworowym. Zawartość polifenoli w żurawinie jest taka sama jak w czerwonym winie.
Zastosowanie w medycynie
Żurawina wykorzystywana jest w profilaktyce i leczeniu chorób nerek i pęcherza moczowego. Jej antybakteryjne właściwości pomagają zwalczać infekcje układu moczowego. Kompozycja cennych składników owoców żurawiny uniemożliwia przyleganie bakterii E.coli do ścian komórkowych układu moczowego. Żurawina skraca także czas trwania infekcji i łagodzi przykre dolegliwości związane z zakażeniem. Sok z żurawiny zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych, a nawet rozpuszcza już powstałe. Dzieje się tak za sprawą cytrynianów, które ograniczają powstawanie złogów szczawianowo-wapniowych.
Bogactwo przeciwutleniaczy (polifenoli i flawonoidów) sprawia, że żurawina doskonale chroni serce. Związki zawarte w żurawinie zapobiegają powstawaniu zakrzepów, a także rozszerzają i uelastyczniają naczynia krwionośne. Regularne picie soku z żurawiny zmniejsza ryzyko zawału, miażdżycy i chorób układu krążenia.
Owoce żurawiny należą do grupy naturalnych produktów wspomagających odchudzanie. Są doskonałym źródłem błonnika, który usprawnia procesy trawienne. Ponadto żurawina pomaga usuwać toksyny, oczyszcza i detoksykuje oraz reguluje przemianę materii.
Żurawina chroni zęby przed powstawaniem próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia. Substancje zawarte w jej owocach utrudniają przyleganie bakterii do szkliwa i dziąseł. Wyciąg z żurawiny redukuje nawet o 60% osadzanie się patogennych bakterii najczęściej spotykanych w jamie ustnej.
Oprócz tego, żurawina:
Suszona żurawina jest doskonałą przekąską, ale może być także dodatkiem do ciast, deserów, sałatek, mięs, serów czy sosów. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest dostępna przez cały rok.