Zioła i przyprawy, które pomagają w trawieniu

Zbawienne działanie dla naszego układu pokarmowego mają zioła, które posiadają specyficzne właściwości lecznicze. Ziół jest bardzo dużo, najpopularniejsze przedstawione są poniżej. Zapraszamy do lektury.

Anyż stosowany jest w zaburzeniach trawienia przy zaparciach objawiających się bólami brzucha i wzdęciach, szczególnie u dzieci jako środek wiatropędny. Nasiona anyżu znane są jako środek pomagający w redukcji gazów i wzdęć. W kuchni znalazł zastosowanie jako dodatek do gotowanych jarzyn (czerwonej kapusty, szpinaku, marchwi, buraków), sosów, potraw z ryżu, ponczów, likierów, syropów, wódek, kompotów, pierników i ciastek.

Arcydzięgiel pomaga we wzdęciach, kolkach jelitowych i bólach żołądka. Jego działanie polega na pobudzaniu wydzielania soków żołądkowych i zmniejszaniu nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Liście i korzenie są dodawane do zup, sałatek, gotowanych jarzyn i sosów. Natomiast z dojrzałych łodyg smaży się konfitury.

Bazylia poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Dodaje się ją do zup, sałatek, duszonych warzyw, pasztetów, ryb, twarogu, jaj, potraw z makaronu, zapiekanek, pizzy i innych potraw. Świetnie komponuje się także z pomidorami.

Cebula znosi nadmierną fermentację i wzdęcia, działa przeciwko zaparciom i poprawia trawienie. Dodawana jest do sosów, zup, potraw mięsnych, jajecznic, pasztetów, bigosu, sałatek i surówek.

Cząber stosuje się przy niedostatecznym trawieniu, nieżytach żołądka i jelit oraz przy długo utrzymujących się biegunkach. Łagodzi skurcze i reguluję perystaltykę jelit. W kuchni dodaje się go do zupy fasolowej, grochówki, krupniku, fasolki szparagowej, potraw z grzybów, potraw z ziemniaków, potraw mięsnych, kapusty, sałatek, wędlin, marynat i ryb. Powinno się go dodawać na kilka minut przed zakończeniem gotowania, gdyż długo gotowany gorzknieje.

Czosnek pobudza wydzielanie soków trawiennych. Wspomaga metabolizm tłuszczów. Najczęściej jest stosowany w zaburzeniach przewodu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, przewlekłe nieżyty żołądka i jelit. W kuchni stosowany jest praktycznie do wszystkiego: zup (żurów, barszczów), sosów, mięs (tłustej wieprzowiny, baraniny, drobiu, dziczyzny, mięsa z królika), ryb, zapiekanek, pizzy, sałatek, surówek, dipów, jaj, past i marynat.

Estragon ułatwia trawienie i wspomaga apetyt. Znalazł zastosowanie w przyrządzaniu głównie zup i sosów. Dodawany jest także do mięs, jaj, omletów, surówek i sałatek. Dodaje się go już do ugotowanej potrawy, gdyż estragonu nie powinno się gotować.

Gałka muszkatołowa łagodzi wzdęcia. W kuchni używa się jej głównie do przyprawiania mięs (wołowiny, drobiu, cielęciny i jagnięciny), sosów i pierników. Dodawana jest też do piwa, ponczu, wina oraz produktów mlecznych.

Imbir koi roztrój żołądka, reguluję pracę woreczka żółciowego, zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych oraz likwiduje nadmiar gazów w jelitach. Dodawany jest do sosów, flaków, pasztetu, owocowych sałatek, marmolad, ciasteczek, pierników, likierów, piwa, grzanego wina oraz wędlin. Powinno się go stosować z umiarem, gdyż jego duża ilość może zepsuć nieodwracalnie smak naszej potrawy.

Jałowiec wskazany jest przy zaburzeniach trawiennych. Pobudza perystaltykę jelit, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Owoców jałowca używa się do przyprawiania potraw mięsnych, sosów, pasztetów, marynat, przy kiszeniu kapusty, produkcji konserw mięsnych i rybnych.

Kardamon reguluje funkcje układu trawiennego, pobudza apetyt, wspomaga wchłanianie pokarmów i zapobiega rozmnażaniu się wirusów. W kuchni dodaje się go do potraw mięsnych, ryb, pasztetów, sałatek, sosów, zup, naleśników, konfitur, kompotów, likierów i wódek.

Kminek ułatwia trawienie, zapobiega wzdęciom i łagodzi skurcze żołądkowo-jelitowe. Zalecany jest szczególnie dla osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Z kminku można zrobić napar. Wystarczy zalać go gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem kilka minut, można go zrobić też pół na pół z majerankiem. Taki napar pozwoli nam pozbyć się uczucia sytości i wzdęć. W kuchni dodawany jest bigosu, flaków, tłustych i pieczonych mięs, zup, sosów, sałatek, surówek, kapusty kiszonej, do pieczywa i słonych wypieków.

Koper ma właściwości neutralizujące stuki spożywania ciężkostrawnych potraw. Łagodzi on zaburzenia pracy jelit i żołądka oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Głównie dodawany jest do zup, sosów, sałatek, surówek, jaj, ryb i ziemniaków.

Kolendra przeciwdziała wzdęciom i reguluje trawienie. Jej owoce stosuje się do mięs (wieprzowiny, babraniny, dziczyzny i drobiu), pasztetów, sosów, zup, sałatek, marynat, jaj, śledzi i past.

Lubczyk pomaga w dolegliwościach trawiennych, niestrawnościach i przy wzdęciach. W kuchni dodawany jest do zup, flaków, mięs, sosów, tłustych potraw i sałatek.

Majeranek znakomicie łagodzi bóle brzucha i zaparcia. Ma on bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Może być dodawany do tłustych mięs, pieczeni, kiełbas, sosów, zup, bigosu, flaków, gołąbków, dań z ziemniaków, warzyw i roślin strączkowych. Ogólnie zalecany jest do wszystkich ciężkostrawnych i tłustych potraw.

Mięta jest pomocna w zaburzeniach trawienia, braku apetytu, kolce jelitowej, skurczach żołądka, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Ziele to ma właściwości rozkurczowe i wiatropędne. Dodatkowo zapach mięty orzeźwia. Można nią przyprawiać napoje, poncze, syropy i owocowe sałatki. Dodaje się ją także do szpinaku, deserów i ciast.

Melisa jest stosowana w zaburzeniach trawienia i schorzeniach dróg żółciowych. Zmniejsza gazy i wzdęcia, pomaga przy biegunkach, napięciach jelita grubego i rozkurcza mięśnie gładkie jelit. W kuchni dodawana jest do zup, sosów, marynat, sałatek, kanapek, do faszerowania wieprzowiny, drobiu, cielęciny oraz jako dodatek do likierów i herbaty.

Oregano jest pomocne przy wzdęciach i zaburzeniach trawienia. Warto wzbogacać nim sałatki, sosy, wędliny, ryby, pieczone mięso i ziemniaki, zawiesiste zupy, pizzy, zapiekanki i spaghetti.

Szałwia pobudza wydzielanie soków trawiennych i reguluje perystaltykę jelit. W kuchni stosuje się do tłustych mięs, kotletów, zup, sosów, potraw z roślin strączkowych i drobiu. Przyprawia się nią także likiery.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Dorota [2010-07-14]
Ocena:
5/5 [głosów: 2]
Komentarze do artykułu:
na trawienie polecam zieloną herbatę z prażonym ryżem, jak Japończycy, można ja pić w barach sushi po jedzeniu, albo zakupić w sklepie (wersja w torebkach od Irvinga).
herbaciarka [2010-09-23 14:31:52]
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.