Przedstawiam Wam fajny i sprawdzony przepis na przepyszną czerwoną kapustkę :)
Trochę krojenia przy niej jest, ale naprawdę warto się na nią skusić. Jak się ją przygotowuje - smaży i gotuje, to cudnie pachnie w całym domu... ;) Każdy tylko zerka do kuchni i pyta co to będzie???
Śmiało można ją serwować na świątecznym stole, ale też na przyjęciach urodzinowych czy też do niedzielnego obiadku. Fajnie komponuje się z kluskami, kopytkami, ale też z ziemniaczkami serwowanymi w całości czy ziemniaczanym puree. Oczywiście dobrze pasje do każdego rodzaju mięska - rolad, kotletów, pieczeni, żeberek ;) Czytaj więcej
Te dodatki dodane do kapusty sprawiają, że nie jest ona "nudna", ciekawie się prezentuje i dlatego zazwyczaj jako pierwsza znika ze stołu!
Zachęcam do gotowania i życzę smacznego :)
Suszone grzyby opłukać, zalać wodą i zostawić na noc. Na drugi dzień odcisnąć z wody (wody nie wylewać) i pokroić grzyby. W rondelku rozgrzać smalec (tylko 1 łyżkę), przełożyć grzyby i smażyć przez około 5-10 minut na małym ogniu.
Czerwoną kapustę opłukać, osuszyć i poszatkować. Do garnka wlać wodę, w której moczyły się grzyby (ewentualnie jeszcze dodać z kranu jak będzie mało), dodać listek laurowy, ziarenka ziela angielskiego, czarnego pieprzu i zagotować. Gotującą się wodę posolić, przełożyć do niej czerwoną kapustę i podsmażone grzyby. Razem wymieszać i gotować pod przykryciem przez około 30 minut, a następnie odcedzić (napełnić 1 szklankę - bo będzie potrzebna, a pozostałą wodę wylać).
Cebulę obrać z łusek, opłukać, pokroić w kostkę i obsypać mąką pszenną. Do rondelka, w którym smażyły się grzyby dołożyć smalcu (pozostałe ½ łyżki), przełożyć cebulę i zrumienić. Jabłko obrać ze skórki, oczyścić z gniazd nasiennych i opłukać. Następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach i dodać do cebuli. Suszone śliwki pokroić w kostkę i również dodać do cebuli. Chwilkę razem podsmażyć, a następnie wlać 1 szklankę wody (odlaną z gotowania kapusty i grzybów), wymieszać i dusić razem jeszcze przez około 10 minut na małym ogniu.
Boczek wędzony pokroić w kostkę, przełożyć do rondelka i zrumienić (a jeśli będzie chudy, to można dołożyć 1 łyżeczkę smalcu).
Na koniec do kapusty z grzybami przełożyć cebulę z dodatkami oraz boczek wędzony. Całość razem wymieszać, zagotować i zdjąć z ognia. Dodać szczyptę cynamonu, mielonego kminku, tymianku oraz rozgniecionego w palcach majeranku. Razem wymieszać, przykryć pokrywką i odstawić na około 10 minut.
Podawać na gorąco np. do klusek i rolad :) Kapustka jest idealna na świąteczny, ale i na urodzinowy stół, czy niedzielny stół.
Podane składniki wystarczą na około 6 porcji.
Smacznego.