Alergia - jak sobie z nią radzić?

Na dworze ciepło i słońce, wokół wszyscy zdrowi, a ty kichasz, masz zaczerwienione oczy i ogólnie czujesz się fatalnie. Być może to nie przeziębienie, a alergia.

Myślisz, dlaczego to dotyka właśnie ciebie, a prawda jest taka, że na alergię cierpi około 30% społeczeństwa. I wcale nie trzeba z nią się urodzić, coraz częściej stajemy się alergikami niemal z dnia na dzień, przychodzi wiosna, przyroda budzi się do życia, a my zauważamy u siebie te potworne dolegliwości.

Choć znaczna część alergików uczulona jest właśnie na pyłki drzew, traw czy kwiatów, to nie tylko one mogą powodować alergię. Uczulenie może pojawić się w kontakcie z kosmetykami, sierścią lub jadem zwierząt, kurzem, a nawet pokarmami. Na alergię pokarmową często cierpią dzieci, szczególnie te najmłodsze, a najczęściej uczulające pokarmy to: truskawki, orzechy, czekolada czy miód. Przy podawaniu ich najmłodszym dzieciom lub karmienia piersią, należy zachować szczególną ostrożność i obserwować skórę dziecka. Orzechów najlepiej nie dawać dziecku do 3 roku życia.

Skłonność do występowania alergii uwarunkowana jest genetycznie, gdy alergikiem jest jedno z rodziców, prawdopodobieństwo odziedziczenia alergii wynosi około 40%, gdy oboje rodziców wykazuje skłonność do uczuleń, ryzyko wzrasta do 70%.

Ale na powstanie alergii wpływ ma również niezdrowa dieta, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, ogólnie stosowana chemia oraz częste choroby.

Co to jest w ogóle alergia? Jest to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na działanie alergenu, który może dostać się do organizmu przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy bądź skórę.

Jak bronić się przed alergią? Najpierw trzeba zdać sobie sprawę, co powoduje uczulenie (testy skórne i ekspozycyjne), potem należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenami. Gdy jesteśmy uczuleni na pyłki, najlepiej w okresie najintensywniejszego pylenia ograniczyć wyjścia na zewnątrz, a jeśli wychodzimy, to wieczorem lub po opadach deszczu. Nie spać przy otwartym oknie. Można też oczyszczać powietrze używając filtrów.

Uczuleni na sierść zwierząt, nie powinni w domu trzymać kotów czy psów, a alergicy podatni na kurz powinni pozbyć się z domu wszelkich dywanów, "długowłosych" wykładzin, ciężkich zasłon i wszelkich przedmiotów, w których mogą zbierać się roztocza. Najlepszy materiałem na podłogę będzie drewno, gdyż sztuczne panele często "przyciągają" kurz. Należy też często zmieniać firanki i pościel.

Podatni na uczulenia na składniki kosmetyków mogą zaopatrzyć się w produkty hipoalergiczne, przeznaczone dla skóry wrażliwej, pozbawione zapachu i zwykle sztucznych barwników i konserwantów.

Poza samodzielnymi próbami walki z alergią warto również udać się do lekarza specjalisty, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badań zaleci nam lek łagodzący przykre objawy alergii lub/oraz leczenie. Jedną z metod walki z alergią jest immunoterapia swoistym antygenem (odczulanie), wywołującym u chorego reakcje alergiczne. Terapia polega na systematycznym podawaniu wzrastających dawek antygenu, co w efekcie daje zmniejszenie nasilenia lub całkowite ustąpienie objawów uczuleniowych. Inną metodą walki z alergią jest farmakoterapia czyli farmakologiczne leczenie alergii łagodzące objawy chorobowe bez likwidowania przyczyny choroby.

Artykuł pochodzi z portalu superdomek.pl

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
ania [2010-11-02]
Ocena:
5/5 [głosów: 2]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.