Czym jest alergia?
Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego. Białe krwinki zaczynają traktować niegroźne substancje (np. pyłki) za niebezpieczne i starają się je zniszczyć. Powstają wówczas swoiste przeciwciała, które prowadzą do uwolnienia różnych substancji - mediatorów stanu zapalnego. To z kolei przekłada się na nieprzyjemne objawy o różnym nasileniu. Może przebiegać łagodnie i objawiać się katarem czy łzawieniem oczu, ale może także wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Warto także pamiętać, że nieleczona alergia może prowadzić do astmy!
Pojawianie się objawów alergii jest ściśle związane z sezonowością pylenia roślin. Zwykle trwa od dwóch do sześciu tygodni. Ze względu na zmienne warunki pogodowe, co roku przebiega on nieco inaczej. Pylenie roślin zwykle zaczyna się już w pierwszej dekadzie lutego. Wówczas swoje kwitnienie rozpoczyna leszczyna.
W Polsce wyróżnić można trzy okresy alergii:
Najbardziej drażliwe i jednocześnie najbardziej popularne rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, bylica pospolita, pokrzywa i mniszek lekarski.
Sezon pylenia różni się także w poszczególnych regionach kraju. Jest to związane ze zróżnicowaniem temperatur. Pylenie drzew i traw najwcześniej zaczyna się w południowo-zachodniej części Polski, a najpóźniej w części północno-wschodniej.
Warto pamiętać, że alergia dotyka osób w różnym wieku, a jej objawy nie są stałe - wraz z wiekiem mogą mieć różne nasilenie.
Objawy wiosennej alergii
Objawy alergii często przypominają przeziębienie lub grypę. Jak je zatem odróżnić? Objawy alergii występują wkrótce po zetknięciu z alergenem i powtarzają się corocznie, w tym samym okresie.
Typowe objawy wiosennej alergii to:
Jak sobie pomóc?
Osoba, która podejrzewa u siebie alergię powinna zgłosić się do alergologa i wykonać serię testów. Najpopularniejszą metodą rozpoznania substancji uczulających są testy skórne. Niestety alergii nie można w pełni wyleczyć, ale można zmniejszyć jej oddziaływanie i nasilenie. Aby skutecznie leczyć alergię należy rozpoznać uczulające alergeny i unikać kontaktu z nimi.
Osoby uczulone na pyłki roślin powinny przestrzegać kilku zasad:
Osoby, które mają nasilone objawy ze strony spojówek powinny nosić okulary przeciwsłoneczne, aby zakryć oczy i utrudnić przedostanie się pyłków do oczu.
Jeśli objawy alergii utrzymują się przez dłuższy czas, stosuje się leki przeciwhistaminowe, które hamują objawy reakcji alergicznej organizmu. Niektóre z nich w małych dawkach są dostępne bez recepty.