Skąd to się bierze?
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to zespół nieprzyjemnych objawów związanych z poruszaniem się różnymi środkami lokomocji (samochodem, pociągiem, statkiem, samolotem). Przyczyna schorzenia tkwi w braku zgodności między sygnałami wzrokowymi a błędnikiem (narządem równowagi). Podczas jazdy mózg poprzez wzrok odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, natomiast błędnik pozostaje w spoczynku i nie odczuwa żadnych zmian położenia. Do mózgu docierają zatem sprzeczne informacje. Taki chaos powoduje powstawanie objawów choroby lokomocyjnej.
Powodem wystąpienia przykrych dolegliwości choroby lokomocyjnej mogą być również czynniki psychiczne. Stres i ciągłe myślenie o chorobie mogą sprowokować wystąpienie objawów. Często pomocne może okazać się po prostu odwrócenie uwagi od faktu, że się przemieszczamy (wykonywanie zajęć wymagających skupienia, interesująca rozmowa). W czasie podróży z dzieckiem warto zająć je czymś ciekawym - opowiadajmy bajki, śpiewajmy razem piosenki itp.
Choroba lokomocyjna bardzo często występuje u dzieci. Niemowlęta przy kołysaniu po prostu zasypiają. Kinetoza u dzieci związana jest z niedojrzałością szlaków nerwowych, co nasila „chaos informacyjny”. Większość dzieci wyrasta z tego typu dolegliwości. Zanim to jednak nastąpi, trzeba sobie jakoś radzić. Tym bardziej, że na chorobę lokomocyjną cierpią również dorośli.
Objawy choroby lokomocyjnej
Początkowo choroba lokomocyjna objawia się brakiem apetytu, zmęczeniem i poddenerwowaniem. Później (po braku odpowiedniej reakcji) objawy mogą przypominać zatrucie pokarmowe.
Dolegliwości nasilają się przy częstym przyspieszaniu i hamowaniu. Objawy choroby lokomocyjnej potęguje także nieprzyjemny zapach spalin czy zła wentylacja w samochodzie.
Jak sobie radzić?
Chorobie lokomocyjnej możemy przeciwdziałać stosując farmaceutyki, ale także wykorzystując naturalne metody.
Tak czy siak powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Jeśli to nie wystarczy, warto zaopatrzyć się w farmaceutyki. Jednak przed ich zażyciem należy przeczytać ulotkę, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.