Czekolada to królowa deserów i słodyczy, przysmak o szerokiej gamie smaków i konsystencji. Jej podstawowym składnikiem jest miazga kakaowa otrzymywana w wyniku długotrwałego procesu fermentowania, prażenia, mielenia i prasowania owoców drzewa kakaowego. Im więcej miazgi, tym wyższa jakość czekolady. W czekoladach mlecznych część miazgi kakaowej jest zastępowana mlekiem w proszku, a w czekoladach białych miazgi nie ma w ogóle. Białe czekolady swój smak zawdzięczają głównie zawartości masła kakaowego. Pozostałe składniki, z których sporządzane są czekolady to tłuszcz kakaowy, środki słodzące i dodatki smakowe. Różnią się one smakiem i składem (np. bakaliowa, orzechowa, owocowa). Czekolada najczęściej wytwarzana jest w postaci tabliczek, a czasami spotyka się też czekoladę sproszkowaną lub w granulkach. Czekolada ma wysoką wartość energetyczną, 100 gramów ma 500-700 kalorii. Zawiera wiele składników mineralnych (żelazo, miedź, potas, magnez, fosfor, wapń, mangan, cynk, kobalt), witaminy (A, B2, B3, B6, B12, D, E i H), kwas stearynowy, błonnik, flawanole, białko, teobrominę i kofeinę.
Czekolada jest jednym z najłatwiej uzależniających przysmaków, a nadmierne jej jedzenie może przyczynić się do otyłości i niekorzystnie wpłynąć na nasze zęby. Jeśli jednak będziemy jeść czekoladę – głównie gorzką - w rozsądnych ilościach, to przyniesie ona nam więcej dobrego niż złego. Gorzka czekolada zalecana jest szczególnie osobom ciężko pracującym fizycznie, intensywnie uprawiającym sport, osobom uczącym się, osobom zmęczonym oraz dzieciom. Ponieważ normuje ona poziom glukozy w organizmie, nie dopuszczając do zasłabnięcia czy omdlenia. Jej niewielka ilość natychmiast poprawia samopoczucie i napełnia energią. Kawałek gorzkiej czekolady zaleca się również zjeść po ciężkostrawnym posiłku.
Czekolada jest również doskonałym produktem spożywczym nadającym się do różnego rodzaju zastosowań kulinarnych. Możemy ją wykorzystywać do wielu celów, m. in. do robienia ciast, ciasteczek, tortów, deserów, wytwarzania polew oraz jako aromatyczny dodatek do kawy. Jest ona najskuteczniejszy kulinarny środkiem poprawiającym nastrój.
Rozróżnia się kilka rodzajów czekolad:
Gorzka czekolada, składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru. Zawiera 70% produktów z miazgi kakaowej. Jest gorzka, mocna w smaku i najzdrowsza dla wszystkich, gdyż zawiera bogactwo zdrowych właściwości.
Mleczna czekolada, w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia. Zawartość kakao nie przekracza 50%. Ma jaśniejszy kolor i kremowy smak.
Biała czekolada, nie zawiera proszku kakaowego. Natomiast produkuje się ją z masła kakaowego. Najlepsze czekolady tego gatunku zawierają do 33% masła kakaowego. Ma ona taki charakterystyczny mdły smak.
Kuwertura, to rodzaj masy czekoladowej, zawierający powyżej 35% tłuszczu. Zawiera ona masę kakaową, masło kakaowe i cukier. Służy ona głównie do produkcji czekoladek, pralinek i polewy do ciast. Charakteryzuje się dużym połyskiem, co zwiększa atrakcyjność smakołyków.
Czekolada do picia, to stopione tabliczki czekolady, z licznymi dodatkami wymieszane z mlekiem. Natomiast zdecydowanie zdrowsze jest czyste kakao rozpuszczone w mleku lub w wodzie.
Wyroby czekoladopodobne, zawierają dużą ilość obcych tłuszczów, zamiast masła kakaowego. Ogólnie mówiąc, nie mają one za wiele wspólnego z czekoladą. Są one zdecydowanie odradzane, zwłaszcza dzieciom i dlatego lepiej się ich wystrzegać.
Jakie korzyści niesie gorzka czekolada?
Biała i mleczna czekolada, korzystnie wpływa na funkcjonowanie systemu nerwowego. A czekolada do picia, zapobiega zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału serca. Dodatkowo neutralizuje działanie tzw. złego cholesterolu i ogólnie poprawia pracę układu krążenia.
Komu szkodzi czekolada?
Lekarze zalecają około 3 kostki czekolady dziennie, najlepiej gorzkiej. Bo pamiętajmy gorzka czekolada to natychmiastowy zastrzyk energii i wspaniały pomysł na pyszną przekąskę, nawet podczas odchudzania. Dlatego bez obaw i wyrzutów sumienia możemy oddać się czekoladowej przyjemności...