Jedz regularnie
Regularne jedzenie posiłków jest podstawową zasadą każdej diety. W ciągu dnia powinniśmy spożyć 5 posiłków, co 3-4 godziny. Dlaczego to takie ważne? Stałe pory posiłków gwarantują stały poziom glukozy w organizmie, a tym samym brak napadów wilczego apetytu, senności i rozdrażnienia. Pozwala to także na lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego i sprzyja przyspieszeniu tempa metabolizmu. Dłuższe przerwy między posiłkami powodują, że organizm zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.
Zacznij dzień od śniadania
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Pozwala uzupełnić zapasy składników odżywczych, a także uzyskać energię na początek dnia. Jeśli rano brakuje czasu na zjedzenie śniadania w domu, zjedz go od razu po przyjściu do pracy. Nie należy jeść w biegu. Na śniadanie można przygotować sobie kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem chudej wędliny i warzyw lub musli z jogurtem. Należy także pamiętać o przygotowaniu drugiego śniadania. W ten sposób unikniemy podjadania wysokokalorycznych słodyczy i fast-foodów.
Wybieraj węglowodany złożone
Węglowodany złożone są ważnym źródłem energii. Dzięki złożoności cząsteczek, trawienie ich odbywa się dłuższy czas, energia uwalniana jest stopniowo, a stężenie glukozy we krwi rośnie wolniej i nie ulega gwałtownym wahaniom. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że produkty te zawierają dużo błonnika. Źródłem węglowodanów złożonych są produkty pełnoziarniste (brązowy ryż, graham, otręby, grube kasze), rośliny strączkowe, orzechy. Są one cennym źródłem składników mineralnych oraz witamin (zwłaszcza z grupy B), które wspomagają procesy myślowe oraz wpływają pozytywnie na układ nerwowy.
Uważaj co podjadasz
Podjadanie paluszków, chipsów i słonych orzeszków przed komputerem ma jedną ważną cechę - jest niekontrolowane. Zajęci pracą nie zwracamy uwagi na to jak i ile zjadamy. Takie bezmyślne podjadanie często jest przyczyną dodatkowych kilogramów. Dlatego lepiej zrezygnować z tych wysokokalorycznych przekąsek. Jeśli lubimy coś chrupać podczas pracy, wybierajmy owoce i warzywa (marchew, seler naciowy, paprykę, ogórki). Pamiętajmy jednak, że wartość kaloryczna owoców jest zdecydowanie wyższa. Najmniej kaloryczne są owoce jagodowe, najbardziej zaś banany, gruszki, winogrona.
Pij wodę
Nie można zapominać o nawadnianiu organizmu. Każdego dnia należy wypijać przynajmniej 1,5-2 litry wody. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Jest pozbawiona kalorii, reguluje metabolizm, przyspiesza przemianę materii, usuwa toksyny, a oprócz tego daje uczucie sytości. Zrezygnujmy natomiast z napojów gazowanych, ponieważ nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, a jedynie puste kalorie.
Lekki posiłek w porze obiadowej
Najlepszym rozwiązaniem na posiłek w porze obiadowej jest zabieranie ze sobą sałatki z dodatkiem chudego mięsa, ryby, sera, warzyw i odrobiny sosu na bazie oliwy z oliwek lub jogurtu naturalnego. Sałatkę można skomponować z ryżem, makaronem, gotowaną soczewicą - będzie wówczas bardziej sycąca. Jak ognia unikaj fast-foodów. Oprócz tego, że są bardzo kalorycznymi posiłkami to również są źródłem kwasów tłuszczowych typu trans, konserwantów i polepszaczy smaku. Są natomiast ubogie w witaminy, sole mineralne i błonnik. Dodatkowym błędem, jaki popełniamy często stołując się w barach typu fast-food, jest popijanie jedzenia kaloryczną colą. W taki oto sposób pochłaniamy nawet do 1000 kcal jednorazowo.
Zamień windę na schody
Wielogodzinne siedzenie przy biurku może skutkować bólami kręgosłupa, drętwieniem i skurczami mięśni, a także dodatkowymi kilogramami wokół talii. Warto więc, także w pracy, znaleźć chwilę na dodatkowy ruch. Najprostszym sposobem jest zamiana windy na schody. Dzięki temu spalisz nieco kalorii i zmusisz do pracy mięśnie, które podczas siedzenia przy biurku nie są wykorzystywane. Warto również zrobić sobie krótką przerwę, by na chwilę wyjść na świeże powietrze.