Miąższ i pestki dyni obecnie stosowane są do tworzenia wielu, różnego rodzaju potraw
Zapewne nie zostaną tutaj wymienione wszystkie, ale miąższ z dyni znajdziemy w zupach, ciastach, farszach, sosach, pierogach, plackach, daniach jednogarnkowych i … wielu innych daniach i wypiekach, i to zarówno słodkich jak i wytrawnych. Również pestki dyni stosowane są jako składniki ciast oraz do przygotowania sałatek i innych posiłków. Olej uzyskany z pestek, tłoczony na zimno służy jako dressing do sałatek, dodawany jest do sosów, zup, serów i innych potraw.
Jak przygotować dynię?
Miąższ dyni, przed użyciem wymaga odpowiedniego przygotowania: Dynię najlepiej pokroić na części, mogą to być ćwiartki lub plastry w zależności od późniejszego zastosowania. Gniazda nasienne wydrążyć, a pestki wysuszyć. Miąższ odkroić od skóry. Wykonanie tych czynności rozpoczynając od „obrania dyni” ze skóry będzie czynnością kłopotliwą i trudną do wykonania. Jeżeli miąższ będzie używany w potrawach na surowo, wtedy można go potrzeć na tarce o dużych oczkach. Jednak surowy ma wodnistą konsystencję i właściwie jest bez smaku. Dlatego, aby nabrał pożądanego wyglądu i smaku, w zależności dalszego zastosowania można go gotować lub piec, a następnie doprawić, po czym używać do przygotowania potraw gotowanych, smażonych lub pieczonych. Jak wspomniano wyżej dynia stosowana jest w wielu różnych potrawach i wypiekach. W przepisach na ich wykonanie najczęściej potrzebna będzie w formie papki (puree) oraz kostek.
Puree z dyni
Tak przygotowana dynia znajduje zastosowanie do przygotowania wielu potraw:
- zupy mają często formę kremu. Miąższ można pokroić w kostkę, ugotować na miękko, a następnie zmiksować i doprawić. W ten sposób można przygotować zupę „na słodko” dodając np. miód lub wanilię, albo „na ostro” przyprawiając ją chili lub imbirem;
- placki dyniowe to szybka w wykonaniu i smaczna potrawa. Miąższ zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać jajko, mąkę i wyrobić. Również placki mogą być słodkie, z miodem albo z cynamonem, lub wytrawne przyprawione np. pieprzem. Placki z pieprzem można podać z sosem np. czosnkowym;
- dynia w formie purre znajdzie zastosowanie również jako farsz np. do naleśników i pierogów, a także dodatek do makaronów. Dla piekących ciasta dynia puree to godny polecenia składnik ich wypieków np. serników i ciast drożdżowych.
Puree z dyni można wykonać co najmniej na dwa sposoby:
- pierwszy sposób polega na pieczeniu dyni pokrojonej razem ze skórką w plastry. Po pokrojeniu dyni, należy usunąć gniazdo nasienne i umieścić je na blaszce skropionej oliwą. Piec około 1 godzinę. Po ostudzeniu plastrów, oddzielić łyżką miąższ od skóry. W celu odsączenia soku, umieścić miąższ w bawełnianej ściereczce i ścisnąć, po czym miksować, aż do uzyskania gładkiej masy;
- drugi sposób polega na duszeniu miąższu pod przykryciem. Dynię pokroić na ćwiartki, wydrążyć gniazdo nasienne i obrać, a następnie pokroić w kostkę. Pokrojoną dynię umieścić w garnku, na jego dno wlać trochę wody, aby dynia nie przypaliła się. Dusić przez około 30 minut, aż kawałki zmiękną i rozpadną się, a następnie smażyć przez około 5 minut bez przykrycia w celu odparowania wody. Ostatnią czynnością jest przetarcie masy przez sito i zmiksowanie jej, aż do uzyskania gładkości.
Zastosowanie dyni w kostkach
Dynia pokrojona w kostkę najczęściej stosowana jest do przygotowania przetworów w słoikach np. w occie. Przydatna jest również jako dodatek do dań jednogarnkowych np. leczo. Można również polecić ją do zapiekanek.