Ogólna charakterystyka urządzenia
Filtry dzbankowe nie wymagają ingerencji w instalację wodociągową, bowiem nie są do niej w żaden sposób podłączone. Produkowane są najczęściej o pojemności od 1 do 3,5 litra. Można spotkać dzbanki, których kształt i wielkość pozwalają na przechowywanie ich w lodówce, jednak mają one z reguły mniejszą pojemność. Poszczególne modele mogą różnić się kształtem filtra. Związane jest to z ich wydajnością filtrującą.
Dla osób które używają dużych ilości wody, zaleca się zakup dzbanków z większym filtrem. Czas prawidłowej pracy filtra zależy od jakości wody do filtrowania oraz jej ilości. Średnio wynosi on ok. 1 miesiąca, przy ilości od ok. 100 do 200 litrów. Różny może być również sposób napełniania dzbanka wodą, właściwości ergonomiczne - profilowane uchwyty czy podstawa antypoślizgowa oraz sposób przypominania o terminie wymiany filtra. Dzbanki mogą być kolorowe, albo całkowicie lub półprzezroczyste.
Urządzenia posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH).
Czy warto używać filtrów do wody?
Odpowiadając na to pytanie, musimy wiedzieć co uzyskamy korzystając z filtra i jaki będzie tego koszt.
Korzyści wynikające z użytkowania filtra:
Koszty zakupu i eksploatacji:
Budowa filtra dzbankowego
To proste urządzenie składa się w zasadzie z trzech podstawowych elementów. Są to:
Wszystkie te elementy wykonane z plastiku, są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Jakość wykonania dzbanków jest tak wysoka, że praktycznie nie ma możliwości, oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu, aby uległy uszkodzeniu. Tam nie ma się co zepsuć.
Warto jednak zwrócić uwagę na szczelność połączeń poszczególnych, ruchomych elementów: dzbanka, lejka i filtra wymiennego. Odpowiednia szczelność, wynika z jakości ich wykonania i ma duży wpływ na jakość filtrowanej wody. Zabezpiecza bowiem przed mieszaniem się wody nieoczyszczonej z przefiltrowaną.
Wygląd zewnętrzny pozwala na eksponowanie ich w najbardziej widocznym miejscu i będą one stanowić jego ozdobę.
Niektóre modele mogą mieć dodatkowe wyposażenie np. wskaźnik wymiany filtra manualny lub elektroniczny.
Dobry filtr wymienny to podstawa
Na jakość przefiltrowanej wody duży wpływ ma odpowiedni filtr, który powinien zatrzymywać zanieczyszczenia, zarówno stałe np. drobiny rdzy lub ziarna piasku jak i szkodliwe związki chemiczne.
Dodatkowo, w dobrze przefiltrowanej wodzie, powinien zostać zahamowany proces rozwoju bakterii w określonym czasie np. 24 godzin. Filtr nie powinien usuwać mikroelementów, które znajdują się w wodzie, ponieważ są one niezbędne dla organizmu człowieka.
Jak dokonać wymiany filtra?
Nowy filtr przed zainstalowaniem wymaga wykonania bardzo prostych czynności.
W pierwszej kolejności należy usunąć zużyty filtr z gniazda lejka. Nowy filtr wymaga zanurzenia w zimnej wodzie, w celu usunięcia powietrza, które znajduje się w jego wnętrzu. Tak przygotowany filtr należy umieścić w gnieździe. Kolejną czynnością jest napełnienie dzbanka wodą, a następnie wylanie jej (wody nie używać do celów spożywczych). Tą czynność powtórzyć dwukrotnie.
Proces przygotowania dzbanka z filtrem został zakończony. Po kolejnym, trzecim napełnieniu dzbanka wodą i jej przefiltrowaniu uzyskujemy wodę gotową do użycia.
Szczegółowy sposób wymiany filtra znajduje się w instrukcji dołączonej do każdego urządzenia.
Codzienne używanie filtra
Jest to bardzo wygodny i szybki sposób uzyskania w warunkach domowych oczyszczonej wody. Czas przelania się wody przez wymienny filtr trwa, w zależności od pojemności dzbanka ok. 2 - 3 minuty. Do filtra wlewać wyłącznie zimną wodę. Wodę można używać zarówno do przygotowania napojów i potraw, ale również do napełniania zbiorników urządzeń, które w swojej pracy jej wymagają np. parowarów lub żelazek.
Należy tak dobrać pojemność dzbanka, aby woda po przefiltrowaniu nie pozostawała w nim dłużej niż zaleca producent. Po tym czasie w wodzie może nastąpić rozwój bakterii, wstrzymany w czasie filtrowania.
Filtr po oczyszczeniu określonej ilości wody ulega zużyciu - traci swoje właściwości, dlatego warto przestrzegać zaleceń producenta dotyczące czasu wymiany. Możliwe są sytuacje, gdy woda jest wyjątkowo twarda lub zanieczyszczona, więc okres pracy filtra może być krótszy niż przewidywany przez producenta urządzenia. Oznakami, świadczącymi o tym, że filtr stracił właściwości filtrowania może być pojawienie się na szklankach lub kubkach osadu, a herbata robi się mętna.Wtedy koniecznie należy dokonać wymiany filtra.
Artykuł pochodzi z portalu info-kuchnia.pl