Kombiwar - uniwersalny piekarnik

To kolejne urządzenie w kuchni, w którym przygotowanie potraw nie wymaga stosowania tłuszczów, a proces obróbki termicznej odbywa się przy pomocy krążącego gorącego powietrza. Przygotowując potrawy w ten sposób, ograniczamy ilość dodatkowego , zbędnego tłuszczu, który mógłby dostać się do naszego organizmu. Urządzenia te można polecić dla osób będących na diecie oraz dbających o swój wygląd.

Budowa i działanie

Kombiwar to urządzenie elektryczne zwykle o mocy ponad 1000 W, w którym źródłem ciepła w zależności od wersji może być grzałka elektryczna lub lampa halogenowa. W zasadzie rodzaj źródła ciepła nie stanowi dużej różnicy biorąc pod uwagę przygotowanie potraw, jednak ostatnio coraz częściej kupowane są kombiwary z grzałką halogenową.

Ruch nagrzanego powietrza wymuszony jest wentylatorem. Obróbka termiczna produktów odbywa się krążącym z dużą szybkością gorącym powietrzem, którego ruch wymuszony jest wentylatorem. Jest to termoobieg znany i stosowany od jakiegoś czasu w tradycyjnych kuchenkach.

Produkty umieszcza się w żaroodpornej, przezroczystej misie, na rusztach. Misa zwykle ma ponad 10 litrów pojemności, a w niektórych urządzeniach poprzez zastosowanie specjalnej nakładki można ją zwiększyć do ok. 17 litrów.

Do sterowania, czyli ustawienia czasu pracy kombiwaru oraz temperatury wewnątrz misy w zależności od obrabianych produktów służą: zegar oraz regulator temperatury.

Urządzenie jest z reguły estetycznie wykonane, co pozwala na trzymanie go w miejscu widocznym w kuchni, a nawet serwowanie potraw bezpośrednio z niego.

Niezbędne wyposażenie i przydatne funkcje

Podstawowym wyposażeniem zestawu są dwa ruszty: górny i dolny, na których układa się obrabiane produkty. Do wyjmowania potraw, a także rusztów służą specjalne szczypce.

W celu usprawnienia pracy z kombiwarem może on być strong>wyposażony w dodatkowy osprzęt.

Przydatny jest stojak do ustawienia pokrywy po jej zdjęciu z misy, jak również dodatkowe uchwyty, ruszty, półki, tacki z otworami, szpilki, sitko. Wyposażenie oczywiście może się różnić w zależności od producenta urządzenia.

Ważne jest, aby w komplecie był podręcznik obsługi, a w nim przykładowe przepisy, które pomogą w przygotowaniu różnych potraw i będą zawierały informacje, gdzie ułożyć dany produkt w misie, a także parametry jego obróbki tj. czas przygotowania oraz temperaturę.

Niektóre urządzenia mogą mieć również funkcję samoczyszczenia, która ułatwi bieżącą jego obsługę.

Wyjmowany kabel zasilający to również udogodnienie, głównie w czasie przenoszenia kombiwaru.

Jedno urządzenie – wiele możliwości

Kombiwar pozwala na zastąpienie kilku urządzeń. Tak więc łączy w sobie piekarnik, prodiż, kuchenkę, grilla, a także mikrofalówkę.

Można w nim gotować - również na parze, smażyć mięsa, ryby oraz piec ciasta, podgrzewać potrawy, rozmrażać, grillować, a ponadto np. suszyć grzyby, warzywa i owoce.

Kombiwar czy piekarnik z termoobiegiem

Piekarnik, w którym zamontowano wentylator, do rozprowadzania gorącego powietrza jest urządzeniem już dosyć często spotykanym w naszych kuchniach.

Czym różnią się oba urządzenia?

Zasada pracy jest podobna - krążące gorące powietrze, owiewa przygotowywaną potrawę ze wszystkich stron.

Zasadnicza różnica to wielkość i kształt przestrzeni, w której odbywa się proces obróbki termicznej.

Piekarnik ma komorę w kształcie prostopadłościanu, o stosunkowo dużej pojemności. Znajdują się tam przestrzenie, gdzie gorące powietrze z powodu wyhamowania prędkości przez prostopadłe ściany ma utrudniony dostęp. Duża pojemność to również większe zapotrzebowanie na gorące powietrze, a to z kolei większe zużycie energii elektrycznej.

Kombiwar ma kształt walca, a powietrze krąży w nim nie napotykając większych oporów. Ruch ten odbywa się szybko, a dodatkowo z powodu mniejszej pojemności jest go mniej. W sumie czas przygotowania potrawy jest krótszy, a ilość zużytej energii mniejsza.

Piekarniki ze względów konstrukcyjnych mają również mniejszą szczelność, co może powodować wydostawanie się z nich zapachów przygotowywanych potraw oraz straty energii cieplnej, a w konsekwencji większe zużycie energii.

Podstawowe zasady obsługi

Przygotowywanie potraw w kombiwarze nie należy do czynności szczególnie trudnych.

Aby potrawa „udała się”, produkt należy umieścić na odpowiedniej półce, następnie zaprogramować temperaturę oraz czas obróbki termicznej. Na początku warto więc, korzystać z gotowych przepisów, w których te parametry będą podane. Z czasem na pewno użytkownik nabierze wprawy, a gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością.

Zasada działania kombiwaru zapewnia równomierne, a także stosunkowo szybkie nagrzewanie obrabianego produktu. Praktycznie, w kombiwarze można przygotowywać bardzo szeroką gamę produktów: mięsa, ryby, warzywa, owoce, ciasta.

Należy podkreślić, że potrawy przygotowywane w kombiwarze, w czasie obróbki nie tracą swoich naturalnych walorów oraz witamin, a ponadto mają bardzo dobry smak. Dla przykładu potrawy grillowane nie wydzielają zapachu spalenizny.

Zdjęcie © Feodor Vasilevich Korolevsky/iStockPhoto.com

Artykuł pochodzi z portalu info-kuchnia.pl

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Info - Kuchnia [2010-10-19]
Ocena:
5/5 [głosów: 1]
Komentarze do artykułu:
Mam takie urzadzenie. Obecnie nazywa sie HALOGEN OVEN.Bardzo do tego polecam ksiazke Tadeusza Barowicza pt. "Gotowanie w kombiwarze". 175 stron. Cena?Ok. 30 zl.Swietne urzadzenie. Osobiscie miesa pieke w folii alumiiowej ,ale wg przepisow z tej ksiazki. Od kiedy mam ksiazke , gotowanie w kombiwarze to sama przyjemnoc.
elwira [2010-12-26 21:20:18]
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.