Pieprz pochodzi z Indii. Uprawiany jest na szeroką skalę głównie na Archipelagu Malajskim. Dzisiaj używa go niemal każda gospodyni. Roczna konsumpcja pieprzu osiąga blisko 40 tysięcy ton. W kuchni używamy pieprzu czarnego lub białego - oba wytwarzane są z rośliny o nazwie pieprz czarny.
Najczęściej używany jest pieprz czarny – bardziej aromatyczny i o zastosowaniu uniwersalnym. Pieprz biały rzadko spotykany jest u nas w handlu – ma smak nieco ostrzejszy i stosuje się go do ryb i białych sosów.
Pieprz działa drażniąco na śluzówkę w jamie ustnej i w przewodzie pokarmowym i w ten sposób sprzyja wydzielaniu soków trawiennych. Dlatego opinia, iż ułatwia trawienie potraw ciężkich, jest w pewnym stopniu uzasadniona. Używany w małych ilościach i od czasu do czasu przez osoby cieszące się dobrym zdrowiem, jest przyprawą godna uwagi, natomiast nadużycie pieprzu wywołuje charakterystyczne palenie w żołądku, zwłaszcza u osób cierpiących na nadkwasotę. W niektórych dietach pieprz jest surowo zakazany.