Kawa to napój sporządzany z palonych i mielonych ziaren kawowca. Pochodzi ona z Etiopii, a w Europie pojawiła się około XVI wieku. Początkowo kawę pito bez żadnych dodatków. Później zaczęto do niej dodawać słodką śmietankę, mleko i cukier. Obecnie kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Rocznie produkuje się około 8 milionów ton kawy.
Jak zaparzyć pyszną kawę?
Aby nasza kawa była pyszna i wyjątkowa, na początek należy kupić kawę świeżo paloną ewentualnie kupić w ziarnach i zmielić ją w domu. Do zwykłych filtrów i ekspresów należy wybierać kawę drobno zmieloną, a do zaparzaczy z tłoczkiem, kawę średnio zmieloną. Im ciemniejszy brąz tym kawa jest mocniejsza. O świeżości ziarna świadczy pianka, która powstaje tuż po zalaniu wrzątkiem.
Kawę powinno zalewać się świeżo zagotowaną wodą. Woda stanowi aż 98% kawowego naparu, więc jego smak w dużym stopniu zależy od jakości wody. Do sporządzania kawy należy używać przegotowanej wody, tuż poniżej temperatury wrzenia. Natomiast wrząca woda sparzy zmielone ziarno, a wtedy kawa nie smakuje już tak dobrze.
Świeżo zaparzoną kawę należy podawać na stół od razu. Aby nie wystygła, należy ją przelać do termosu. Kawy nigdy nie należy odgrzewać, bo pogarsza to tylko jej smak.
Po zmieleniu kawę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym i suchym pojemniku. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym miejscu np. w lodówce. Aby w pełni wykorzystać pełny bukiet smaku i aromatu, kawę należy zużyć w ciągu 3 tygodni od otwarcia opakowania.
Rozróżnia się następujące gatunki kawy:
Arabica (Coffea Arabica) to najpopularniejszy i najlepszy gatunek kawy. Pochodzi z wyżyn Etiopii, a uprawiana jest w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji. Jest rośliną samozapylającą się, a jej krzewy rosną powoli. Ma twarde ziarna, które dają aromatyczny napar. Zawiera 1-1,7% kofeiny.
Robusta (Coffea Canephora) rośnie szybciej niż Arabica i jest bardziej odporna na zmiany klimatu, choroby i szkodniki. Rośnie szybciej i wcześniej owocuje. Zawiera więcej kofeiny 2-4,5% i jest bardziej gorzka od Arabici.
W zasadzie są tylko dwa gatunki kawy, Arabica i Robusta, z których produkuje się większość kaw.
Sposoby parzenia kawy:
Kawa "Po Polsku"
Czyli nasza krajowa specjalność. Do ogrzanej wcześniej gorącą wodą filiżanki, wsypuje się drobno mieloną kawę i zalewa cienkim strumieniem wrzącej wody z wysokości 25-30 cm.
Kawa "Po Turecku"
Bardzo drobno zmieloną kawę wymiesza się z cukrem i wsypuje do tygielka z uchwytem, zalewa zimną wodą i kilkakrotnie podgrzewa na małym ogniu. Należy pamiętać, aby nie doprowadzić do wrzenia, tylko tak, aby wywar się podniósł. Przed przelaniem gorącego naparu do filiżanek, należy dodać kilka kropel zimnej wody, aby fusy opadły na dno.
Kawa "Po Arabsku"
Zaparzana jest podobnie jak kawa po turecku w tygielkach. Z taką różnicą, że na jego dno wsypuje się najpierw cukier puder i stawia na ogniu. A kiedy cukier ściemnieje zalewa się go wodą, doprowadza do wrzenia i wsypuje zmieloną kawę. Tak przygotowany napój doprowadza się ponownie do wrzenia.
Kawa "Po Wiedeńsku"
Na mocną kawę z ekspresu, układa się ufryzowaną kopę bitej śmietany. Wierzch tej kawy można posypać sproszkowaną czekoladą lub kakao.
Kawa to obok alkoholu i papierosów jedna z najbardziej popularnych używek we współczesnym społeczeństwie. Prawdopodobnie jest ona jedną z najmniej szkodliwych nałogów. Oczywiście jeśli pijemy ją w umiarkowanych ilościach.
Każdy z nas inaczej reaguje na różne bodźce i jest inny. Różnimy się wiekiem, masą ciała, poziomem cholesterolu, rodzajem wykonywanej pracy, przynależnością etniczną i jeszcze wieloma innymi czynnikami. Dlatego dla jednych kawa jest znakomitym "źródłem" pobudzenia, a dla niektórych "źródłem" zbyt dużego, nadmiernego pobudzenia. Dlatego w piciu kawy najważniejsze jest umiarkowanie, aby wykorzystać pozytywny wpływ kawy. Natomiast kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej kawy i umiejętny sposób jej parzenia.
Przy ocenie kawy największe znaczenie ma zmysł węchu. A zapach kawy należy do najlepiej rozpoznawalnych zapachów na świecie. Do kawy warto dodać odrobinę cynamonu lub kardamonu, to wzbogaci jej smak.
Niektórym kawoszom dokuczają od czasu do czasu bóle brzucha, zgaga, mdłości lub kolka. Winne są temu związki drażniące, których ilość bywa w pośledniejszych odmianach kawy bardzo zmienna. Warto więc wybierać kawę dobrego gatunku, pozbawioną związków drażniących.
Mocnej, czarnej kawy nie powinno się pić na czczo, gdyż zwiększa ona wydzielanie kwasu solnego, co wywołuje mdłości i bóle brzucha.
Najlepiej dla naszego zdrowia jest pić kawę częściej, ale za to w małych ilościach. Najzdrowsza jest kawa z ekspresu posiadającego filtr, który oczyszcza napój ze szkodliwych substancji. Kawy nie powinno się gotować, ani zalewać wrzątkiem (należy chwilę odczekać), ponieważ zwiększa ona wówczas poziom cholesterolu we krwi.
Kawa dostarcza niesamowitych doznań smakowych i węchowych. Jest ona nieodłącznym towarzyszem pracy, towarzyskich spotkań i domowego zaciszu...