Odpowiednia dieta
Właściwie skomponowana dieta jest jednym z najważniejszych elementów każdej terapii. To, co jemy może złagodzić przykre dolegliwości, przyspieszyć rekonwalescencję, a także poprawić samopoczucie. Gdy przytrafi nam się zimowa kontuzja warto sięgnąć po produkty bogate w składniki odżywcze, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tych składników może niekorzystnie wpływać na metabolizm kostny.
Ważna jest przed wszystkim urozmaicona dieta. Oprócz tego rekonwalescenci powinni również pamiętać, by:
Zwichnięcia i złamania
Aby przyspieszyć regenerację złamanej kości, należy dostarczać organizmowi białka, wapnia i fosforu. Wapń jest głównym budulcem kości, a także podstawą diety wzmacniającej tkankę kostną. Oprócz tego zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, a to oznacza, że ma właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Bardzo ważne jest także dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D, ponieważ jej niedobór zmniejsza wchłanianie wapnia.
Dieta po zwichnięciach i złamaniach powinna obfitować w:
Nadwyrężenie mięśni
Nadmierny wysiłek fizyczny podczas uprawiania sportów i przeforsowanie szczególnie niewytrenowanych mięśni może wywołać skurcze i bóle. Dolegliwości mogą się nasilać, gdy w organizmie występują braki magnezu i potasu. Aby je złagodzić warto do diety włączyć produkty bogate w te minerały. Zmniejszą one ból i zapobiegną drętwieniu mięśni, a potas zapobiegnie także utracie masy kostnej spowodowanej nadmiernym spożyciem sodu. Pomocna może okazać się też witamina B6, która ochroni przed nagłymi skurczami mięśni.
Przy nadwyrężeniu mięśni codzienną dietę warto wzbogacić w:
Stłuczenia i siniaki
Stłuczenia to z reguły niegroźne kontuzje. W miejscu urazu na ogół pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i ból, a później krwiak (siniak), który jest skutkiem obrażenia tkanki podskórnej i mięśni. Wtedy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i powstaje bolesny krwiak. Przy stłuczeniach i obrzękach ulgę przyniosą zimne okłady, które zapobiegną opuchliźnie i zahamują wewnętrzne krwawienie. W diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w: witaminę B1, która łagodzi ból i poprawia nastrój oraz witaminę B5, która przyspiesza gojenie się ran. Ważna jest także witamina C i rutyna. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który ułatwia gojenie się ran i złamań, natomiast rutyna uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwwysiękowo.
Produkty, które warto włączyć do diety po stłuczeniach to:
Recepta w skrócie
Jak postępować z kończyną po kontuzji? Odpowiedź ukryta jest w angielskim skrócie RICE:
W trakcie rekonwalescencji należy zrezygnować z alkoholu i napojów zawierających kofeinę.