Najczęstsze problemy
Głównymi przyczynami kłopotów z paznokciami jest przede wszystkim dieta uboga w witaminy i minerały oraz nieodpowiednia pielęgnacja. Aby paznokcie były mocne i zdrowe, raz na jakiś czas potrzebują intensywnego odżywienia. Te, które sprawiają większe problemy, powinny być odżywiane codziennie.
Regenerację paznokci należy zacząć od ich skrócenia. Później wskazane jest wcieranie w płytkę paznokci na przykład olejku rycynowego. Po dwóch tygodniach regularnego stosowania będzie można zaobserwować znaczną poprawę wyglądu paznokci.
Najczęściej pojawiające się problemy to:
Wśród głównych przyczyn nadmiernej łamliwości paznokci należy wymienić: niedobory protein, witamin (A, C, E, z grupy B) i cynku w codziennej diecie, szkodliwe działanie detergentów, częste stosowanie zmywaczy, a także niewłaściwa pielęgnacja. W celu uzupełnienia witamin należy wzbogacić dietę o ryby, mleko, owoce i warzywa. Suche i łamliwe paznokcie wymagają intensywnego nawilżenia. Pomocne będzie moczenie paznokci w ciepłej oliwie z oliwek, oleju rycynowym lub w gęstym kleiku z siemienia lnianego. Codziennie należy wmasować u nasady paznokci odżywkę, która zawiera wapń, magnez i witaminy. Należy także zrobić sobie przerwę w malowaniu paznokci, ponieważ każdy lakier je wysusza;
Miękkie, rozdwajające się paznokcie wymagają silnego wzmocnienia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niedobór witamin, ale także nierzadko powodem jest niewłaściwa pielęgnacja. Do piłowania należy używać wyłącznie pilniczków szklanych lub papierowych i co ważne - płytkę piłować w jednym kierunku. Nawykiem powinno stać się także wcieranie kremu do rąk po każdym kontakcie z wodą. Jeśli problem rozdwajających paznokci jest poważny, warto 3 razy dziennie w płytkę wcierać oliwkę do paznokci. Oprócz tego firmy kosmetyczne oferują całą gamę środków do pielęgnacji słabych i łamliwych paznokci;
Podłużne prążki na płytce mogą towarzyszyć chorobom układu pokarmowego, układu krążenia, zaburzeniom hormonalnym. Zanim odrośnie gładka płytka, można stosować balsam matujący, który optycznie wyrówna powierzchnię paznokci;
Jeśli nasze paznokcie są bardzo zniszczone, warto używać specjalnych odżywek z proteinami i ceramidami, czyli składnikami, które wbudowują się w płytkę paznokci. W ten sposób wzmacniają je i uodparniają na złamania.
Zły stan paznokci może być objawem długotrwałego stresu lub choroby. Jeśli wygląd paznokci zaczyna nas niepokoić, najlepiej zgłosić się na konsultację do lekarza.
Co warto wiedzieć...
Aby wspomóc regenerację paznokci, warto nakładać na nie wieczorem kremy, oliwki i maseczki. Dzięki temu szybciej widoczne będą efekty kuracji.