Czym jest kaszel?
Kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających wydzielin lub ciał obcych. Kaszel jest wynikiem podrażnienia receptorów np. przez czynniki środowiskowe (zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy), zachłyśnięcie, wirusy i bakterie (wówczas towarzyszy mu gorączka i katar).
Nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych stanowi doskonałe podłoże do rozwoju bakterii czy wirusów i może prowadzić do tzw. nadkażeń bakteryjnych. Zalegająca wydzielina powoduje skurcze mięśni międzyżebrowych i kaszel. Wraz z nim usuwane są cząstki wydzieliny. Reakcja taka zapobiega rozwojowi infekcji.
Przyczyny kaszlu
Przyczyny kaszlu mogą być bardzo różne. Do najczęściej spotykanych należy zaliczyć:
Kaszlowi w przebiegu przeziębienia mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak: gorączka, katar, chrypka, ból głowy.
Jak rozróżnić i leczyć kaszel?
Rodzaj kaszlu możemy rozpoznać po jego brzmieniu i towarzyszących mu objawach. Wyróżnić można kaszel suchy i mokry (wilgotny).
Kaszel suchy pojawia się w pierwszych dniach infekcji i jest efektem podrażnienia receptorów błony śluzowej dróg oddechowych. Inną przyczyną może być alergia lub czynniki środowiskowe.
Kaszel suchy, nazywany jest także nieproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu żadna wydzielina. Bardzo podrażnia drogi oddechowe i jest męczący – nadwyręża mięśnie klatki piersiowej, może pojawić się także ból gardła. W miarę rozwoju infekcji pojawia się wydzielina i kaszel suchy przekształca się w mokry.
Kaszel mokry (produktywny) to taki, któremu towarzyszy wydzielina. Gęsta wydzielina pobudza odruch kaszlu – w ten sposób organizm próbuje się jej pozbyć. Śluz może stać się na tyle gęsty i lepki, że utrudnia oddychanie.
Kaszel mokry może utrzymywać się nawet kilka tygodni – do czasu aż drogi oddechowe nie zostaną całkowicie oczyszczone.
Bez względu na to, z jakim kaszlem mamy do czynienia, nie może on być tłumiony.
W kaszlu suchym należy stosować preparaty przeciwkaszlowe, które złagodzą bolesne ataki kaszlu i podrażnienia dróg oddechowych. Może to być syrop z liści babki lancetowatej, prawoślazu lub liści podbiału.
W przypadku kaszlu mokrego wskazane jest przyjmowanie środków wykrztuśnych, rozrzedzających zalegającą wydzielinę i przyspieszających oczyszczanie oskrzeli. Może to być np. wyciąg z bluszczu pospolitego.
Co oprócz syropu?
Oprócz stosowania właściwych preparatów łagodzących objawy kaszlu należy także pamiętać o:
Pamiętajmy, że leczenie kaszlu zależy od jego charakteru i przyczyny. Kaszel, który towarzyszy lekkiemu przeziębieniu możemy leczyć domowymi sposobami. Kiedy nie przynosi to oczekiwanych rezultatów należy skonsultować się z lekarzem. Nieleczony kaszel może zamienić się w zapalenie oskrzeli lub płuc.
Zdjęcie: istockphoto.com © Arpad Nagy-Bagoly