Kompoty znowu w modzie

W polskiej kuchni najbardziej znanym przetworem owocowym są właśnie kompoty. Kiedyś bardzo popularne, ostatnio trochę zapomniane, ale teraz znowu się przypominają. Kompoty zawsze podawane były na zakończenie dużego posiłku, w niektórych domach tak jest do tej pory. A jak jest u Ciebie?

Warto wiedzieć...

Do przyrządzania kompotów najbardziej nadają się owoce o smaku kwaskowatym, np. wiśnie, jabłka, gruszki, śliwki, agrest i morele. Zaś owoce bardziej słodkie łączy się z kwaśniejszymi, aby stworzyć odpowiednie warunki do pasteryzacji. W przeciwnym razie gdy środowisko nie jest kwaśne, jednorazowe pasteryzowanie nie jest w stanie zniszczyć skutecznie drobnoustrojów.

Owoce przeznaczone na kompot powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe (np. zbyt dojrzały agrest szybko się rozgotowuje i w efekcie otrzymamy zawiesistą zalewę).

Aby kompot miał ładny kolor, dobiera się owoce o różnych barwach, np. do jabłek można dodać niewielką ilość czarnych porzeczek.

Takie owoce jak wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, brzoskwinie najlepiej jest wydrylować. Szczególnie gdy będziemy chcieli je dłużej przechowywać, bo z pestek przenika do zalewy kwas pruski, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Śliwki, agrest i jabłka nie pomarszczą się i nie popękają, jeżeli przed włożeniem do słoików delikatnie nakłujemy je wykałaczką w kilku miejscach.

Ilość cukru dodawana do zalewy zależy od stopnia kwaśności owoców oraz od własnych upodobań. Zalewa może też być doprawiona wanilią lub goździkami, tak przyprawiony kompot ma ciekawy i niepowtarzany smak.

Przyjmuje się, że z 1 kg owoców można przygotować 2 słoiki po 900 ml kompotu.

Najintensywniejszy smak i najwięcej witamin zachowują kompoty z całych owoców.

Owoców z kompotów używa się do dekoracji różnych dań i deserów.

Witaminy giną w kompocie, gdyż:

  • za grubo obieramy owoce ze skórki;

  • zbyt długo moczymy owoce w wodzie;

  • za długo pasteryzujemy kompot.

Kompoty tracą witaminy również wtedy, gdy są nieodpowiednio przechowywane. Słoiki powinny stać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Zaprawianie kompotów

  • owoce należy umyć, przebrać, oczyścić i jeśli jest taka potrzeba to wydrylować;

  • tak przygotowanymi owocami napełnia się czyste i suche słoiki, do około ½ lub ¾ wysokości;

  • owoce zalać zalewą do wysokości 2 cm poniżej otworu;

  • słoiki należy szczelnie zamknąć i przełożyć do garnka wyłożonego ścierką;

  • garnek ze słoikami należny zalać wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury zalewy;

  • następnie pasteryzować i ostudzić.

    Kompoty można zaprawiać na dwa sposoby:

  • słoiki napełnić surowymi owocami i zalać osłodzoną wodą;

  • słoiki napełnić obgotowanymi owocami w syropie.

Truskawki, maliny, jeżyny (tzw. owoce miękkie) wrzuca się do osłodzonej przegotowanej wody, a po chwili zdejmuje z ognia i studzi.

Wiśnie, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, morele, jabłka i agrest wrzuca się do wrzącej wody, podgrzewa i studzi.

Gruszki, twarde jabłka, brzoskwinie i morele wrzuca się do wrzącej wody, gotuje około 10 minut, a następnie studzi.

Przyrządzając kompoty należy pamiętać, że:

  • im pasteryzacja krótsza, tym witamin więcej;

  • gotowanie słoików nie powinno trwać dłużej niż 25 minut.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Dorota [2007-09-11]
Ocena:
2.95/5 [głosów: 680]
Komentarze do artykułu:
Piję wodę mineralną , zdecydowanie jestem przeciwko zbytecznym kalorią ale.... moi Kochani domownicy wolą słodsze napoje i tutaj bez chwili wahania powiem że zdecydowanie jestem za kompotami. Szczerze wątpię żeby owoce i cukier były bardziej szkodliwe niż te wszystkie kolorowe napoje i soki na półkach sklepowych . Powiem więcej mniej gotowych produktów sklepowych i śmietnikowego żarcia i nie trzeba liczyć kalorii żeby jechać z wagą w dół . Zdecydowanie jestem za tzw. babcinymi przetworami :D
sylwia [2014-08-06 17:43:47]
Ja kompotu nie pijam bo po co mi dodatkowe kalorie;) a już na pewno często nie podawałabym słodzonego cukrem kompotu dziecku. Ale chciałam się odnieść do wpisu o tupperware - czego to ludzie nie zrobią żeby coś komuś sprzedać, no porażka.
Kaśka [2010-09-16 15:56:49]
Czy jest jakaś określona proporcja na zalewę?
Yola79 [2010-06-06 08:58:19]
kompot-suszone i bez pestek kupuje sliwk30szt.i morele(abrico)30szt dziele na pol+suszone paski jablek10szt. z wyzlobionych otworow po pestkach dziele na 4 czesci- wrzucam do bardzo zimnej wody i mieszam dlonia-odlewam wode i znow wlewam i mieszam troche i wylewam, do gara z gotujaca woda(ok 1,5 do 2 lit.) wrzucam to, jak sie woda zagotuje drugi raz- wszystko gotowe(slodkie bez cukru) smakuje ,mozna dolac wiecej wody jak sie chce, biore w 3palce(szczypta) mialki cynamon i wrzucam, dorzucam 3 gozdziki- czekam az sie zagotuje- wylaczam i po 5 min odstawiam na chlodniejsze miejsce kuchni a potem do lodowkii(lepiej gotowac pod przykryciem,-trzyma smak) p.s. mozna jablka pociac drobniej
Lolek-montreal [2010-02-17 04:40:18]
A ja gotuje kompocik dla mojej rodzinki na niedzielny obiad , moja córka zawsze mówi, ze nigdy sie z domu nie wyprowadzi dla tego kompotu:) ,więc jest to miłe .Latem mrożę troszkę owoców truskawki, agrest ,maliny no i jagody ,ktorych mam zawsze calą szufladę.Póżniej biorę np 2 jabłka, dorzucam mrożone owoce i gotowe :)
Gabrysia [2010-01-03 20:17:22]
Aja glotuje owoce w garnku,dodaje cukru i czego tam jeszcze trzeba,wlewam goroacy plyn do sloikow,maz je mocna zakreca i ustawiamy je na sciereczce do gory dnem.mocno zakrecone moaga stac przez caly rok i nie trzeba sloikow gotowac!
wera [2009-08-28 21:41:37]
Dorotka pamietam jak bylam mala ze tez mielismy zawsze po obiedze kompot, aleto juz nie sa tw czasy.
MARKIETA [2009-05-19 20:41:41]
Kompoty są pyszne... Często sama w domu też robię kompoty...Myślę, że lepiej wyjdziemy jeśli zamiast napojów gazowanych będziemu pić właśnie kompot...
Maciulka23 [2009-01-30 12:16:02]
Bardzo smaczny kompot zrobisz w "cudzie kuchennym" tupperware.włóż około 50 dkg truskawek 1/2 szklanki cukru zalej to wszystko gorącą wodą i szybciutko zamknij pokrywką, pozostaw nie ruszone na około 25-30- minut, kompot super a truskawki również.Taki sam możesz zrobić z agrestu, owoce sie nie rozpadają i są bardzo smaczne.
Krysia z Tupperware Szczecin [2008-04-17 23:33:53]
u mojej babci zawsze był kompot po obiadku...chyba wrócę do tej tradycji :D
magdalenka_23 [2008-03-18 18:28:38]
Mozna pasteryzowac w piekarniku w temper. 100 st C ok 30 minut
Judyta [2008-02-16 14:21:09]
WSZYSCY POWINNISMY PIC KOMPOTY...SZCZEGóNIE NASZE DZIECI.ZAPOMNIJMY O GAZOWANYCH NAPOJACH ...!!!!!SAMA CHEMIA!!!!!!!!!
POZDRAWIAM [2007-12-03 14:40:22]
ja mam kompoty od mojej mamy i zawsze jestem z nich zadowolona. to same witaminy
matusz29 [2007-09-22 18:42:03]
czy kompoty sa zdrowe nie wiem przecierz tak duzo w nich cukru ale ja tak jak kiedys moja mama gotuje 250 sloikow kompot na kazdy dzien roku jestem za
czarna [2007-09-19 22:54:24]
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.