Powstanie kuchenki mikrofalowej
Zjawisko fizyczne, polegające na wprawianie w drgania cząsteczek za pośrednictwem mikrofal, które zostało wykorzystane przy konstruowaniu kuchenki mikrofalowej odkrył Percy Spencer. W 1947 roku zostało ono wykorzystane do skonstruowania urządzenia służącego do przygotowywania potraw – czyli kuchenki mikrofalowej. W latach siedemdziesiątych XX wieku mikrofalówka trafiła do powszechnego użytku i od tego czasu coraz częściej można ją spotkać w naszych kuchniach jako podstawowy sprzęt AGD.
Zasada działania mikrofalówki
Mikrofale wywołują zjawisko wprawiania w ruch cząsteczek, które ocierając się o siebie, wydzielają energię w postaci ciepła, które z kolei ogrzewa potrawę. Częstotliwość tych mikrofal została dobrana tak, aby umożliwić rozsądny kompromis pomiędzy szybkością nagrzewania potrawy a głębokością wnikania w nią. Najczęściej używana częstotliwość 2,45 Ghz umożliwia wniknięcie mikrofal na ok. 2,5 cm wgłąb produktu. Oczywiście można zmienić tę częstotliwość tak, aby potrawa ogrzewana była głębiej, jednak wtedy proces ogrzewania postępowałby wolniej.
Kuchenka mikrofalowa w praktyce
Z powyższej zasady wynika, że aby podgrzewanie potrawy w kuchence mikrofalowej miało sens musi ona zawierać wodę lub inne cząsteczki, których częstotliwość drgań leży w przedziale drgań emitowanych przez kuchenkę mikrofalową. W praktyce do podgrzewania nadaje się większość potraw (zarówno świeżych jak i mrożonych).
Kolejną zasadą ważną przy korzystaniu z mikrofalówki jest to, że nie możemy wkładać do niej naczyń metalowych. Metal odbija mikrofale sam nie nagrzewając się. Właściwość ta ma także bardzo ważną zaletę. Otóż metalowa obudowa kuchenki mikrofalowej (a także metalowa siateczka na jej drzwiczkach) zabezpiecza użytkownika przed szkodliwym wpływem mikrofal.
Dodatkowo większość modeli kuchenek mikrofalowych umożliwia rozmrażanie potraw.
Wady i zalety
Dość nienaturalna metoda działania mikrofalówki spowodowała powstanie wielu nieprawdziwych opinii co do szkodliwości działania mikrofalówki. Pierwszą z nich (szkodliwe działanie na użytkownika podczas pracy) obaliliśmy w poprzednim akapicie.
Kolejnym mitem jest ten o złym działaniu mikrofal na przygotowywaną potrawę. Jednak energia (czyli „siła” z jaką działają mikrofale) jest zbyt mała, aby zmienić strukturę cząsteczek potrawy. Tak więc i pod tym względem działanie mikrofalówki nie jest szkodliwe.
Jest jednak jedna, dość przewrotna cecha mikrofalówki, którą można uznać za szkodliwą. Jest nią... szybkość przygotowania pokarmów. W dzisiejszych czasach, kiedy liczy się każda chwila, to właśnie mikrofalówka może powodować zmianę trybu żywienia na bardziej szkodliwy (a takim niewątpliwie jest jedzenie tylko gotowych, przygotowanych w przemysłowy sposób mrożonek). Najczęściej spotykane w handlu gotowe potrawy zawierają bowiem więcej szkodliwych składników niż tradycyjnie przygotowywane potrawy.
Ale... wszystko stosowane z umiarem i w odpowiednich proporcjach nie powinno znacząco wpłynąć na nasze zdrowie.
Podsumowanie
Tak więc wybór – kupić mikrofalówkę czy nie zależy jedynie od nas – na pewno wystrzegając się spożywania zbyt dużej ilości przygotowanych specjalnie do mikrofalówek potraw – nie zaszkodzimy sobie – a możemy czasami zaoszczędzić sporo czasu.
Zapraszamy po przepisy i porady na nasze forum: