Radość biesiadowania
Kuchnia grecka zalicza się do najsmaczniejszych i najzdrowszych kuchni świata. Łączy w sobie wpływy kuchni śródziemnomorskiej, tureckiej i bałkańskiej. Jest bardzo zróżnicowana, a jednocześnie zdrowa i prosta w wykonaniu, potrafiąca zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta. Zasadą greckiej kuchni jest to, że posiłki muszą być przygotowane ze świeżych produktów.
Kuchnia grecka to także radość wspólnego biesiadowania. Posiłek składa się z dużej liczby potraw i przekąsek (mezedes), które na stole pojawiają się jednocześnie i można je jeść w dowolnej kolejności i różnych kombinacjach. Typowo grecki stół jest więc pełen talerzyków z rozmaitymi przekąskami i daniami, a na środku stoi karafka z wodą i pieczywo, które jest podstawą każdego posiłku. Obowiązkowym elementem greckiego biesiadowania jest także wino, z którego słynie Grecja.
Tradycyjne greckie smaki
Kuchnia grecka bazuje na oliwie z oliwek, która zresztą uważana jest za najlepszą na świecie. W Grecji panują bowiem idealne warunki klimatyczne i glebowe do uprawy drzew oliwnych. Potęga kuchni śródziemnomorskiej opiera się właśnie na oliwie, gwarantującej niepowtarzalny smak i aromat potraw. Oliwa dodawana jest niemal do wszystkich potraw. Używana jest tu do smażenia, sałatek i sosów, a w starożytności była także chętnie wykorzystywana w kosmetyce. Jeśli mowa o kuchni greckiej nie może także zabraknąć oliwek. Ich odmian jest wiele, mogą być zielone lub czarne o różnym smaku, rozmiarze, sposobie marynowania i różnej zawartości tłuszczu.
Greckie słońce sprzyja uprawie warzyw i owoców. Kuchnia obfituje w bakłażany, pomidory, paprykę, cebulę, cukinię, ale także zioła, które w większości rosną dziko na stokach wzgórz i nadają lokalnym potrawom charakterystycznego aromatu. Bliskość morza zapewnia natomiast ryby i owoce morza (ośmiornice, kalmary, krewetki, małże).
Położenie geograficzne i trudność hodowli bydła sprawiają, że w kuchni najczęściej pojawia się jagnięcina, koźlina i baranina. Najchętniej są one pieczone na ruszcie i duszone z warzywami lub winem. Ważne miejsce w tradycyjnej kuchni greckiej zajmują również sery. Najbardziej popularna jest feta, ale warto także wspomnieć o cypryjskim serze halloumi (ser solankowy półtwardy), kopanisti (ostry, owczy ser podobny do rokpolu) czy kasseri (twardy, żółty ser).
Charakterystycznym elementem kuchni greckiej jest wino. Grecja słynie z wyrobu win, stąd też pochodzi wiele szlachetnych szczepów. Uprawia się je przede wszystkim w Attyce, Macedonii i na Peloponezie. Do najpopularniejszych win należy retsina, czyli wino z dodatkiem żywicy sosnowej. Narodowym trunkiem jest także anyżowa wódka – ouzo, którą Grecy najczęściej pijają z wodą oraz metaxa.
Charakterystyczne przyprawy:
Najpopularniejsze potrawy kuchni greckiej
W kuchni greckiej dominuje oliwa z oliwek, jogurt, warzywa, czosnek, liście winorośli, owcze i kozie gatunki sera, a także mięso i ryby pieczone na ruszcie.
Do najbardziej popularnych potraw należy m.in.:
Ze względu na walory smakowe i odżywcze, kuchnia grecka ma wielu miłośników, których grono stale rośnie.