Mieszanka kultur, obyczajów i smaków
Kuchnia meksykańska to wielka różnorodność dań, przypraw, aromatów i smaków. Łączy w sobie wpływy kuchni hiszpańskiej, prekolumbijskiej i europejskiej. Pierwotnie kuchnia ta bazowała na fasoli, kukurydzy, chili, pomidorach, a także rybach i mięsie indyczym. Później stopniowo wzbogacano ją o przywożoną przez Hiszpanów i Francuzów pszenicę, wołowinę, cebulę i czosnek. W wyniku tego połączenia powstały nowe dania i przepisy, ale dla ogromnej większości Meksykanów kukurydza, fasola, papryka i chili są nadal podstawą diety.
Charakterystyczną cechą kuchni meksykańskiej są aromatyczne, pikantne mieszanki ziół i przypraw, które nadają potrawie smak i aromat, ale także pełnią rolę konserwantów i pobudzają osłabiony w czasie upałów apetyt. Najczęściej jednak nie przyprawia się potraw, a jedynie sosy, które się do nich dodaje. Narodowym trunkiem Meksyku jest tequila sporządzana z soku z agawy. Pije się ją z solą i cytryną (biała tequila) lub pomarańczą (żółta tequila).
Meksykańska kuchnia to ogromna różnorodność, na którą wpływ ma klimat, położenie geograficzne i różnice etniczne. Poszczególne regiony Meksyku to charakterystyczne składniki, potrawy i smaki.
W kuchni północnego Meksyku wyraźnie widać wpływy graniczącego z nim Teksasu. Stąd określenie kuchni tex-mex. Północne rejony są mało urodzajne, a warunki klimatyczne dość surowe. Dlatego ludność tych regionów nauczyła się hodowli bydła, przetwarzania mleka i przechowywania żywności. Kuchnia północnego Meksyku charakteryzuje się prostotą i łagodnością. Dominują dania pożywne, zwykle jednogarnkowe lub z grilla, przygotowywane z mało zróżnicowanych składników. Najbardziej znane są tutaj tortille z mąki pszennej, grillowane lub suszone mięsa, burrito de machaca, czyli placek pszenny z wołowiną, fasola, machaca con huevos (suszona wołowina z jajkami) czy crema de queso - zupa serowa. Kuchnia północnego regionu Meksyku jest jednak nisko ceniona w innych częściach kraju.
Kuchnia centralnego Meksyku to mieszanka kulturalna i kulinarna. Tutaj właśnie spotykają się wpływy indiańskie i europejskie. W kuchni często wykorzystywane są owoce i warzywa (szczególnie pomidory), rozmaite gatunki fasoli, gorzka czekolada, a także ryby i owoce morza. Regionalne specjały to np. smażone ziemniaki i smażone żeberka wieprzowe.
Na kuchnię południowego Meksyku składa się kuchnia charakterystyczna dla wschodniego i zachodniego wybrzeża. Z racji swojego położenia kuchnia ta obfituje w ryby i owoce morza. Popularne są także owoce egzotyczne chętnie dodawane do sałatek i deserów. Kuchnia południa jest mocno zróżnicowana. W regionie Yucatan dominują smaki słodkie, natomiast w Oaxaca pikantne, np. tamale, czyli smażone liście kukurydzy, z mięsnym lub serowym farszem i pikantnym chili. Wśród dań kuchni południowego Meksyku można znaleźć także mrówcze jaja, pająki, pasikoniki. Tutaj bowiem najsilniej zachowały się gusta Majów i Azteków.
Charakterystyczne przyprawy
Elementem, który łączy wszystkie meksykańskie potrawy jest bez wątpienia ich wyraźny, pikantny smak oraz intensywny aromat, który zawdzięczają licznym przyprawom:
Najpopularniejsze potrawy kuchni meksykańskiej
Kuchnia meksykańska słynie z wyraźnego, intensywnego smaku i aromatu, kolorowych dań oraz bogactwa przypraw. W kuchni prym wiedzie fasola, kukurydza, pomidory, papryka, a także grillowane mięsa (wołowina, drób) i ryby.
Najbardziej znane potrawy to m.in.:
Dla miłośników dobrego jedzenia, Meksyk to jeden z najbardziej interesujących krajów świata.