Lody są deserem, którym zajadają się nie tylko dzieci. Równie chętnie sięgają po niego dorośli. Któż bowiem potrafi przejść obok nich obojętnie, kiedy kuszą nas kolorami, różnorodnością smaków, zachęcają zapachem i przede wszystkim gwarantują rozkosz dla podniebienia. Ale czy są także zdrowe?
Jak powstają lody?
Lody mleczne produkuje się na bazie mleka z proszkiem mlecznym, śmietaną, jajami i cukrem. W zależności od pożądanego smaku dodaje się również bakalie, kakao, kawę, owoce i te mniej przyjazne składniki – emulgatory, stabilizatory, barwniki. Początkowo mieszaninę poddaje się pasteryzacji i homogenizacji, aby nadać jej jednolitą konsystencję. W kolejnym etapie – procesowi dojrzewania w niskiej temperaturze, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Produkcja lodów kończy się formowaniem ich w odpowiednie kształty i hartowaniem, dzięki czemu stają się twardsze. Efektem procesu są lody o gładkiej i jednolitej konsystencji, bez wyczuwalnych kryształków zamrożonej wody... Istne niebo w gębie :)
Lody smaczne i zdrowe
Lody mleczne (produkowane na bazie mleka i produktów mlecznych) oprócz tego, że świetnie smakują to również korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Są cennym uzupełnieniem naszej diety. Najlepiej oczywiście jeśli przygotujemy je sami w domu.
Lodowe korzyści:
Lody dostarczają łatwo przyswajalny wapń - a wapń reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie, wzmacnia kości, obniża ciśnienie tętnicze, wspomaga odchudzanie, reguluje pracę układu nerwowego, zapobiega osteoporozie;
Lody są źródłem witamin - zawierają witaminy: A, E, D i witaminy z grupy B. Witamina A wpływa korzystnie na wzrok oraz gwarantuje zachowanie dobrej kondycji skóry. Witamina E zmniejsza ryzyko rozwoju schorzeń naczyń krwionośnych, przyspiesza procesy odnowy skóry. Witamina D zwana „słoneczną witaminą” zapobiega krzywicy i osteoporozie, ma znaczenie we wchłanianiu wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Witaminy z grupy B wspomagają układ nerwowy, koją nerwy i korzystnie wpływają na koncentrację;
Lody są lekkostrawne;
Lody zmniejszają obrzęk, obkurczają naczynia krwionośne, a nawet łagodzą lekki ból - jedzenie lodów zalecane jest po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej i gardła (np. po ekstrakcji zębów, usunięciu migdałków). Jednak tyle samo zwolenników co przeciwników ma teoria o korzystnym wpływie lodów w leczeniu bólu gardła, a nawet anginy. Dlatego bezpieczniej będzie, jeśli udamy się do lekarza;
Lody poprawiają humor :) - dzieje się tak dlatego, że zawarte w lodach węglowodany podnoszą poziom tryptofanu we krwi. Jest to aminokwas, który nie jest wytwarzany przez organizm człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem. Tryptofan jest składnikiem np. mleka i jego przetworów. Podczas przemiany tryptofanu w organizmie powstaje serotonina „hormon szczęścia”, która wpływa m. in. na nasz nastrój psychiczny i samopoczucie. Zwiększenie poziomu serotoniny w organizmie daje uczucie odprężenia i relaksu;
Lody na dobry sen - posiłek przed snem powinien być lekkostrawny, który dostarczy naszemu organizmowi tryptofanu. Mogą to być np. lody. Tryptofan wzmaga wydzielanie serotoniny i melatoniny – hormonów regulujących sen. Serotonina działa relaksująco, a melatonina reguluje dobowy cykl snu.
Lody mogą być doskonałą formą przekąski w ciągu dnia. 100 gram lodów śmietankowych ma 160 kalorii. Dla porównania taka sama ilość czekolady ma około 550 kalorii. Więc jak się okazuje nie taki diabeł straszny :) Zdecydowanie bardziej kaloryczne są lody z dodatkami, takimi jak: migdały, orzechy, a także lody z polewami i posypkami.
Najmniej kalorii spośród deserów lodowych mają sorbety, które powstają z przetartych owoców lub soków owocowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych lodów sorbety nie zawierają ani mleka, ani jajek. Do sorbetów możemy wykorzystać truskawki, maliny, morele, kiwi, melony itp. Sorbety są doskonałym rozwiązaniem dla dbających o linię, ponieważ są lekkie i niskokaloryczne.
Każdy więc znajdzie coś dla siebie :)
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.