Pierwiastek życia
Magnez jest jednym z najcenniejszych pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego organizmu. Często jest określany mianem pierwiastka życia. Zalecana dzienna dawka magnezu jest różna ze względu na wiek, płeć i tryb życia. Przyjmuje się, że dla kobiet wynosi ona 320, a dla mężczyzn 420 miligramów. W stanach chorobowych czy dużym stresie zalecane są większe dawki.
Przyswajanie magnezu z pokarmów jest największe, gdy dostarczamy go w małych dawkach, w kilku posiłkach. Odpowiednie proporcje między dostarczanym magnezem a wapniem również zwiększają jego przyswajalność. Najlepiej, gdy ilość wapnia jest 2 razy większa od ilości magnezu. Jego wchłanianie zwiększa także witamina B6. Wrogiem magnezu jest natomiast cukier, który utrudnia jego przyswajanie.
Rola magnezu w organizmie:
Niedobór magnezu
O niedoborach magnezu mogą świadczyć następujące objawy:
Komu szczególnie grozi niedobór?
Najczęstszą przyczyną niedoboru magnezu jest dieta, w której przeważają produkty mocno przetworzone - biała mąka, ryż, makaron, cukier, konserwanty. Dodatkowo kawa, mocna herbata i alkohol wypłukują ten cenny pierwiastek.
Większe zapotrzebowanie na magnez mają:
Czy może nam grozić przedawkowanie?
Jeśli dostarczamy magnez wyłącznie w jedzeniu, jego przedawkowanie jest niemożliwe. Może się pojawić wyłącznie przy suplementacji. Przesadne zażywanie tego pierwiastka może grozić m.in. niewydolnością nerek, biegunką, mrowieniem w nogach i rękach.
Naturalne źródła magnezu:
W przypadkach znacznego niedoboru magnezu wskazana jest suplementacja.