Najpopularniejsze odmiany jabłek

Jabłka dostępne są przez cały rok i należą do najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Na świecie występują w kilkunastu tysiącach odmian! Różnią się wyglądem, smakiem, aromatem, a także przeznaczeniem w kuchni. Przybliżamy kilka najpopularniejszych odmian.

Czym charakteryzują się poszczególne odmiany?

Antonówka

Owoce antonówki dojrzewają na początku września. Jabłka są bladożółte lub żółte, średniej wielkości. Miąższ jest twardy, soczysty o kwaśnym smaku i intensywnym zapachu.

Zastosowanie: najlepiej sprawdzają się w roli przetworów (dżemów, marmolad, musów), ponieważ szybko się rozgotowują. Można je piec, gotować, wykorzystywać jako dodatek do mięs, ciast i racuchów.

Papierówka

Papierówka to najwcześniejsza odmiana jabłek. Papierówki nadają się do zbioru już w lipcu. Owoce są średniej wielkości o żółtej lub biało-żółtej skórce. Miąższ jest kruchy, lekko kwaskowaty. Są dość wrażliwe na transport i przechowywanie dlatego nie wykorzystuje się ich w masowej produkcji.

Zastosowanie: do bezpośredniego spożycia, na kompoty, przetwory, jako dodatek do ciast.

Lobo

Lobo jest odmianą jesienną. Ich skórka jest gładka, zielono-żółta z silnym, bordowym rumieńcem, który pokrywa niemal cały owoc. Na świeżo zebranych owocach występuje delikatny, biały nalot. Twarda skórka wyraźnie oddziela się od miękkiego miąższu. Owoce są kruche, kwaskowate i mało aromatyczne.

Zastosowanie: nadają się do deserów i bezpośredniego spożycia. Można z nich także przygotować musy i marmolady.

Cortland

Owoce zbiera się na przełomie września i października. Są duże, kuliste, lekko spłaszczone. Skórka tłusta, pokryta nalotem woskowym. Miąższ jabłek jest drobnoziarnisty, aromatyczny, soczysty i słodki. Co ważne, miąższ nie ciemnieje po przekrojeniu.

Zastosowanie: owoce tej odmiany określane są jako deserowe. Nadają się zarówno do spożywania na surowo, jak i przetwarzania. Mogą być dodatkiem do mięs i sałatek.

Gloster

Owoce zbiera się na początku października. Jabłka są duże o stożkowatym kształcie. Skórka ciemnoczerwona, gładka i błyszcząca. Miąższ zielono-żółty. Jabłka są soczyste, chrupiące o słodko-kwaśnym smaku i subtelnym aromacie.

Zastosowanie: owoce można jeść na surowo. Nadają się także do sałatek owocowych, ciast i jako nadzienie do mięs.

Ligol

Ligol to odmiana jabłek deserowych. Ma dość duże, żółto-czerwone owoce. Ich skórka jest twarda, błyszcząca. Miąższ kruchy, bardzo soczysty i aromatyczny. Ma lekko słodki smak.

Zastosowanie: najlepsze do bezpośredniego spożycia, jako dodatek do mięs i sałatek. Można je dodawać do racuchów. Nie nadają się natomiast na przetwory.

Malinówka

Owoce są bordowe o cienkiej skórce. Miąższ biały, kruchy i soczysty. Mają delikatny, słodki smak o malinowym posmaku i aromacie. Owoce dojrzewają pod koniec września.

Zastosowanie: nadają się do bezpośredniego spożycia, do sałatek i na kompoty. Nie można ich długo przechowywać.

Szampion

To duże jabłka o lekko wydłużonym kształcie i żółto-czerwonej skórce. Owoce charakteryzują się bardzo słodkim smakiem o gruszkowym aromacie.

Zastosowanie: nadają się do bezpośredniego spożycia. Można z nich przygotowywać musy, soki, przeciery, dżemy i konfitury. Są bardzo lubiane przez dzieci.

Szara reneta

Owoce średniej wielkości. Skórka żółta, gruba i szorstka. Miąższ jest soczysty, kruchy, winny. Wyróżnia się lekko korzennym aromatem.

Zastosowanie: (podobnie jak antonówka) owoce można piec, smażyć, dodawać do mięs. Doskonale nadają się do przetworów. Można je także dodawać do zakwaszania potraw (np. barszczu czerwonego).

Mekintosz

Odmiana zimowa. Owoce są średniej wielkości o czerwonym kolorze. Miąższ jest twardy, chrupiący i soczysty o słodko-kwaśnym smaku.

Zastosowanie: najlepiej smakują surowe, ale można z nich także przygotować kompoty, soki i delikatne musy.

Landsberska

Owoce dojrzewają z początkiem października. Ich skórka jest żółto-zielona, gładka, lekko tłusta. Miąższ soczysty, twardy i słodki o winnym aromacie.

Zastosowanie: doskonałe jako dodatek do mięs (szczególnie drobiu). Można z nich zrobić kompoty, soki, wina i nalewki.

W ramach podsumowania...

Jabłka deserowe są twarde, soczyste i słodkie. Należą do nich odmiany: lobo, jonagold, delikates, ligol, golden delicious, rubin, mekintosz.

Jabłka kwaśne, najlepsze na przetwory to antonówka i szara reneta.

Jabłka stołowe o pośrednich właściwościach to beforest, landsberska, cortland, jonathan.

Smacznego! :)

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2011-09-14]
Ocena:
4.25/5 [głosów: 8]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.