Trochę historii...
Bób jest najstarszą, jadalną rośliną strączkową. Historia bobu sięga neolitu, czyli końcowego okresu epoki kamienia. Wzmianki na temat bobu znajdują się w Biblii, wspomina o nim także Homer i Herodot. W starożytności był podstawowym pokarmem niższych warstw społecznych, ale gościł również na stołach arystokracji, spożywali go gladiatorzy przed walkami, a nawet składano go w ofierze bogom i zmarłym. Przypisywano mu także liczne właściwości lecznicze.
W Polsce ślady uprawy bobu znaleziono w Biskupinie. Dziś bób jest znany i uprawiany na niemal wszystkich kontynentach, a w niektórych krajach nadal wykorzystuje się mąkę z bobu do wypieku chleba.
Cenne właściwości bobu:
W medycynie ludowej bób stosowany jest jako środek uspokajający i zapobiegający biegunkom, natomiast mąka z bobu wykorzystywana jest w leczeniu stanów zapalnych skóry. Wywar z bobu ma działanie odwadniające.
Bób jest składnikiem diet osób z chorobami nerek i jelit. Jednak ze względu na dużą zawartość związków purynowych, bobu powinny unikać osoby chore na dnę moczanową.
Z czym to się je?
Najprostszym i jednocześnie najbardziej popularnym sposobem przygotowania bobu jest po prostu ugotowanie i podawanie bez dodatków. Można go także serwować z koperkiem lub masłem i bułką tartą. Bardziej wymagający i ciekawi nowych smaków mogą wykorzystać bób do przygotowania sałatek (np. na ciepło z boczkiem, cebulką i czosnkiem), zup czy jako sosy do makaronów. Ze zmiksowanego bobu można również zrobić pastę do chleba, dipy do krakersów, a nawet farsz do pierogów. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia :)
Jak wybrać i przechowywać bób?
Wybierając bób powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kolor. Bób powinien być jasnozielony, pozbawiony brązowych plam i przebarwień. Oprócz tego powinien być także twardy, gładki i mieć neutralny zapach. Często bowiem jest tak, że bób sprzedawany w foliowych, szczelnie zamkniętych torbach zagrzewa się i gnije.
Bób najlepiej jest przechowywać w papierowej torbie, w lodówce. Wówczas zachowuje świeżość nawet do 5 dni.
Dla wielbicieli bobu małe pocieszenie na koniec... przez cały rok dostępny jest bób mrożony, suszony lub w puszkach.