Chorobą tą bardzo łatwo zarazić się drogą kropelkową czyli przez codzienny kontakt oraz drogą pokarmową. Dlatego często zdarza się tak, że rotawirus "wędruje" po całej rodzinie. Najwięcej zachorowań na tą chorobę obserwuje się w okresie jesiennym i wiosennym.
Chory zaraża przed pojawieniem się objawów choroby, w trakcie jej trwania a nawet kilka dni po ustąpieniu symptomów. Dlatego tak trudno ustrzec dzieci przed tą groźną chorobą. Właśnie dla maluchów jest ona najgroźniejsza, a to dlatego, że młody organizm szybko się odwadnia, a dodatkowo przy tej chorobie niemal całkowicie traci się apetyt. Ważne jest, by malutkie dzieci poić, chociażby strzykawką, bo już przy pierwszych objawach odwodnienia potrzebna jest hospitalizacja i kroplówki.
Grypa żołądkowa trwa zwykle kilka dni, czasem może się przedłużyć. W jej leczeniu pomaga smecta, probiotyki (należy przechowywać je w lodówce: LacidoBaby, Acidolac, Lakcid i inne) na biegunkę stosuje się również syrop Nifuroksazyd (na receptę).
Warto napić się Coli która neutralizuje wirus w organizmie, dzieci powinny pić Colę odgazowaną, malutkie dzieci dodatkowo przegotowaną. Wysoką temperaturę należy obniżyć lakami przeciwgorączkowymi (Ibum, Paracetamol i inne, w syropie lub czopkach, zależnie od wagi chorego).
Aby zmniejszyć objawy choroby należy zastosować specjalną dietę - kleik ryżowy, ryż, marchew (najlepiej rozgotowana), wodę lub herbatę lekko osłodzoną.
W przypadku malutkich dzieci należy jak najczęściej zmieniać pieluszkę, bowiem ostra biekunkowa kupka bardzo szybko podrażnia delikatną skórę dziecka i tworzy się odparzenie, które dodatkowo sprawia ból dziecku. Z odparzeniami dobrze radzi sobie Sudocrem.
Istnieją szczepionki, które podaje się dziecku w krótkim czasie po urodzeniu, aby ustrzec się przed groźnymi w tym wieku rotawirusami, jednak są one bardzo drogie i nie dają 100%-wej gwarancji, że dziecko się nie zarazi.