Sałata - zielony zawrót głowy

Sałata jest niskokaloryczna, lekka i orzeźwiająca. Posiada także niezwykłe walory dekoracyjne. Jest chętnie dodawana do wieloskładnikowych sałatek i wiosennych kanapek, ale to nie jedyne jej zalety. Sałata zawiera bowiem całkiem sporo witamin, soli mineralnych, błonnika i innych cennych składników.

Zdrowa zielenina

Sałata w ponad 90% składa się z wody. Nie oznacza to jednak, że jest bezwartościowa. Sałata kryje w sobie wiele witamin, minerałów i innych cennych składników. Jest bogata w beta-karoten - silny przeciwutleniacz, których niszczy wolne rodniki, hamuje procesy starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko nowotworów. Zawiera także kwas foliowy, który wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, jest niezbędnym czynnikiem wzrostu i rozwoju. Kwas foliowy ma ogromne znaczenie dla kobiet w ciąży, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój płodu, zapobiegając wadom układu nerwowego, mózgu i rdzenia kręgowego. Ponadto sałata dostarcza witaminy C, E, D, B6. Liście sałaty kryją w sobie sporą ilość składników mineralnych: żelaza, wapnia, magnezu, potasu, miedzi i jodu.

Sałata zawiera także barwniki - chlorofil, karotenoidy, flawonoidy, którym zawdzięcza swój kolor (w zależności od odmiany od jasnożółtej po ciemnoczerwoną). Karotenoidy i flawonoidy to naturalne antyoksydanty, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także usprawniają pracę układu krążenia.

Warto tu dodać, że ciemnozielone liście zewnętrzne zawierają więcej witamin i składników mineralnych od jasnozielonych liści wewnątrz główki.

Sałata może być elementem niskokalorycznej diety i kuracji odchudzających. Ma bowiem niską wartość energetyczną (100 gram to zaledwie 12 kalorii), a dodatkowo dostarcza sporych ilości błonnika, który usprawnia trawienie. Należy jednak uważać na kaloryczne sosy dodawane do sałaty.

Dlaczego warto jeść sałatę?

W medycynie ludowej wywar z sałaty głowiastej używany jest do mycia i oczyszczania cery trądzikowej. Picie soku natomiast zaleca się osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Po sałatę warto sięgać z kilku powodów:

  • jest niskokaloryczna;
  • działa odkwaszająco;
  • ułatwia procesy trawienia;
  • zapobiega zaparciom;
  • wykazuje działanie moczopędne;
  • przeciwdziała procesom starzenia się organizmu;
  • działa uspokajająco i nasennie.
  • Jak przechowywać?

    Sałatę najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Przed zwiędnięciem dodatkowo chroni ją zwilżona ściereczka lub foliowa torebka.

    Odmiany twardsze, o kruchych liściach (np. lodowa, rzymska) w lodówce zachowują świeżość nawet tydzień. Najlepiej przechowywać je w całości, na dolnej półce w lodówce, a pojedyncze listki myć bezpośrednio przed spożyciem.

    Natomiast delikatne odmiany sałat (np. masłowa, dębolistna) należy przechowywać w lodówce umyte, osuszone i zapakowane w pojemniki lub zawinięte w wilgotne ściereczki. Dzięki temu będą świeże nawet kilka dni. Sałata nie nadaje się do mrożenia czy marynowania.

    Z bazaru do kuchni

    Kupując sałatę należy wybierać tą, której liście są jędrne, o intensywnym kolorze, bez żółtych czy brązowych plam. Zewnętrzne liście powinny być ciemnozielone, a im bliżej środka ich kolor powinien być jaśniejszy. Warto wybierać sałatę z upraw ekologicznych, ponieważ nadmiernie nawożona gromadzi w liściach i korzeniach niebezpieczne dla zdrowia azotany.

    Sałatę przed zjedzeniem należy umyć pod bieżącą, zimną wodą, a następnie osuszyć. Można to zrobić papierowymi ręcznikami lub specjalną, ręczną wirówką. Sałaty nie należy kroić nożem, bo traci wówczas wiele cennych właściwości i zmienia smak.

    Liście sałaty są doskonałym elementem dekoracyjnym, składnikiem sałatek i dodatkiem do mięsnych dań. Jej przygotowanie nie wymaga szczególnych dodatków ani zabiegów. Najlepsza jest na surowo. Dobrze smakuje zarówno z lekkimi sosami typu vinegrette, jak i ciężkimi majonezowymi. Sałatę można podawać z jogurtem naturalnym, sosem ziołowym, oliwą z oliwek, octem winnym lub balsamicznym. Warto pamiętać, że sałatę należy łączyć z sosem bezpośrednio przed podaniem.

    Z różnych gatunków sałat i warzyw (pomidorów, papryki, oliwek, ogórków, rzodkiewek) można tworzyć apetycznie kolorowe i zdrowe kompozycje sałatkowe. Do doprawienia wystarczy świeżo zmielony pieprz, czosnek lub świeże zioła.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-03-11]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.