Piękne i zdrowe kwiaty
Nazwa Helianthus (słonecznik) pochodzi od greckiego słowa: helios – słońce, athos – kwiat i nawiązuje do charakterystycznego wyglądu rośliny, która zawsze zwraca się ku słońcu. Inkowie uważali słonecznik za żywy obraz Boga Słońca, a Majowie płatki kwiatów używali jako afrodyzjak.
Słoneczniki kwitną od lipca do października. Niewątpliwie zwracają uwagę i są efektowną ozdobą ogrodów, ale są także używane w kuchni, medycynie i kosmetyce. Kwiaty zawierają flawonoidy, związki antocyjanowe, karotenoidy, związki gorzkie, sole mineralne. W lecznictwie są wykorzystywane stosunkowo rzadko jako środek przeciwgorączkowy oraz zewnętrznie przy stłuczeniach, obrzękach, siniakach i trądziku. Oprócz tego zawarte w kwiatach związki gorzkie nieznacznie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i tym samym usprawniają trawienie.
Ziarna pełne skarbów
Nasiona słonecznika dostarczają witamin: A, E, D, cały szereg witamin z grupy B oraz składników mineralnych (cynku, potasu, wapnia). Są jednym z najbogatszych naturalnych źródeł żelaza. Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT (kwasu linolowego i oleinowego) oraz fitosteroli, czyli roślinnych sterydów, które obniżają poziom cholesterolu jedzenie nasion słonecznika szczególnie korzystnie wpływa na kondycję serca i chroni przed chorobami układu krążenia. Ziarna słonecznika poprawiają także kondycję skóry, włosów i paznokci. Zawarta w ziarnach witamina B6 i cynk zbawiennie wpływają na cerę trądzikową. Podjadanie nasion słonecznika jest także wskazane kobietom w ciąży ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, który reguluje wzrost i rozwój komórek, zapobiega także wadom rozwojowym płodu.
Ponadto ziarna słonecznika:
Ziarna słonecznika można podgryzać zamiast paluszków czy chipsów, ale można je również dodawać do sałatek, zup, posypywać nimi kanapki czy też robić panierki do mięs i ryb.
Z dojrzałych nasion słonecznika wytłacza się olej słonecznikowy – uważany za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych.
Olej słonecznikowy
Olej słonecznikowy charakteryzuje się jasnożółtą barwą i delikatnym smakiem. Spośród wszystkich olejów wyróżnia się największą zawartością witaminy E, będącej silnym przeciwutleniaczem. Olej słonecznikowy obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, poprawia przemianę materii.
Wykorzystywany jest przede wszystkim do sałatek, surówek i gotowanych potraw. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych nie jest najlepszym rozwiązaniem do smażenia czy pieczenia. Oleju słonecznikowego nie należy podgrzewać powyżej temperatury 100 stopni. Prowadzi to do utraty jego zdrowotnych właściwości, co więcej... mogą powstawać substancje toksyczne.
Olej słonecznikowy jest często składnikiem kosmetyków, ponieważ regeneruje, wygładza i wspomaga odbudowę warstwy lipidowej skóry. Wykazuje także działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jest odpowiedni zarówno do pielęgnacji skóry suchej, jak i tłustej, trądzikowej. Zawarty w oleju kwas linolowy reguluję pracę gruczołów łojowych, redukuje zaskórniki, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.