Sposób na rybę

Ryby w kuchni to prawdziwe morze możliwości... Do wyboru mamy rybę pieczoną, smażoną, grillowaną, „po grecku”, można ją faszerować, gotować w zupie lub z warzywami. Wielką popularnością cieszą się rozmaite sałatki rybne. Warto zatem poznać kilka sposobów na rybę, aby była smaczna i jednocześnie nie straciła cennych wartości odżywczych.

Kupując rybę...

Kupując świeże ryby w sklepie warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nasz nabytek był naprawdę świeży. Co świadczy o tym, że ryba jest świeża?

Oto kilka wskazówek:

  • łuski lśnią i mocno przylegają do skóry;
  • oczy są wypukłe i przejrzyste;
  • brzuch nie jest wzdęty;
  • skrzela są jasnoczerwone;
  • zapach jest delikatny i charakterystyczny dla danego gatunku. Zbyt intensywny i ostry świadczy o tym, że ryba jest nieświeża;
  • mięso jest jędrne i sprężyste. Po naciśnięciu nie pozostaje wgłębienie.
  • Można także wrzucić rybę do wody – jeśli opadnie na dno jest świeża, jeśli wypłynie jest zepsuta.

    Jak rozmrozić rybę?

    Rozmrożona ryba powinna mieć miękkie i elastyczne mięso. Aby nie straciła cennych wartości odżywczych należy rozmrażać ją powoli. Filety z ryby najlepiej rozmrażać na najniższej półce w lodówce lub włożyć do foliowej torebki, szczelnie zamknąć, a następnie umieścić w naczyniu z zimną wodą.

    Rybę zamrożoną w całości można umyć pod bieżącą, zimną wodą, włożyć do naczynia z posoloną wodą i wstawić do lodówki na najniższą półkę. Sól hamuje wyciek soków do wody, a tym samym zapobiega utracie wartości odżywczych.

    Smażone, pieczone, grillowane...

    Rybę można smażyć, piec, gotować, grillować, dusić... wachlarz jest naprawdę szeroki. Najzdrowsze są ryby gotowane (również na parze), duszone z warzywami lub pieczone. Ryby morskie warto na kilka godzin przed przyrządzeniem namoczyć w mleku z dodatkiem pieprzu lub obficie skropić sokiem z cytryny. Dzięki temu tracą swój specyficzny zapach i nabierają delikatniejszego smaku.

    Warto także obsypać rybę aromatycznymi ziołami: majerankiem, tymiankiem lub estragonem.

  • Ryby gotowane
  • Aby mięso gotowanej ryby zachowało jędrność należy wkładać je zawsze do wrzącego wywaru i gotować na małym ogniu. Proces ten nie może trwać zbyt długo, aby nie rozgotować mięsa. Filety gotuje się około 20 minut, a całe ryby 45-60 minut. Przed gotowaniem ryby w całości warto lekko ponacinać skórę w kilku miejscach, dzięki czemu porcje się nie odkształcą. Do gotowania ryb najlepiej używać specjalnych naczyń – rynienek z dziurkowaną wkładką, które chronią rybę przed przywieraniem do dna. Najlepsze do gotowania są ryby chude.

  • Ryby smażone
  • Oczyszczoną rybę należy skropić sokiem z cytryny, oprószyć przyprawami, a następnie panierować. Dobrze jest w tym celu użyć mąki – ryba będzie wówczas soczysta, a panierka chrupiąca. Do smażenia należy zawsze używać świeżego, dobrze rozgrzanego tłuszczu – najlepiej oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek, pod koniec dodając odrobinę masła, aby mięso było bardziej smaczne. Zasadą jest, że w całości można smażyć ryby małe, większe trzeba wyfiletować.

  • Ryby pieczone
  • Zamarynowane ryby warto piec w folii aluminiowej, aby pozostały soczyste i delikatne w smaku. Matowa strona folii powinna znajdować się na zewnątrz – to pozwoli skrócić czas pieczenia. Warto także pamiętać, aby skórę ryb pieczonych w całości lekko ponacinać. Piec należy w temperaturze 180 stopni Celsjusza, przez około 30 minut (w zależności od wielkości), obracając w trakcie pieczenia na drugą stronę. Gdy mięso łatwo odchodzi po wbiciu widelca możemy uznać, że ryba jest gotowa. Pieczone ryby można obkładać warzywami, skrapiać białym winem, zapiekać pod pierzynką z sera lub faszerować. Do pieczenia najbardziej nadają się ryby tłuste.

  • Ryby w galarecie
  • Rybę i warzywa na galaretę zalewa się zimną wodą i gotuje na małym ogniu. Dzięki temu wywar nie będzie mętny. Jeśli przygotowujemy galaretę z ryb morskich należy dodać więcej żelatyny.

    Jak przechowywać?

    Ryby są wyjątkowo nietrwałym produktem. Świeże można przechowywać w lodówce jeden dzień, najlepiej jednak przyrządzać je w dniu zakupu. Filety rybne możemy przechowywać najdłużej 5 miesięcy, a chude ryby w całości nawet 7 miesięcy.

    Ryb, które uległy rozmrożeniu, nie wolno zamrażać ponownie!

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-11-10]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 1]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.