Wakacyjna apteczka

Okres urlopowy jest chyba najbardziej wyczekiwanym okresem w ciągu roku. Odpoczynek, podróże i wzmożona aktywność często niestety wiążą się ze zdrowotnymi dolegliwościami. Warto więc odpowiednio się przygotować, by nic nie było w stanie zepsuć letniej sielanki. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce...

Co spakować?

Apteczka powinna być nieodłącznym elementem bagażu. Wybierając się w miejsce, gdzie będzie łatwy dostęp do apteki, listę leków można ograniczyć do niezbędnego minimum, czyli przede wszystkim do leków przyjmowanych stale. Zawsze jednak apteczka powinna być wyposażona pod kątem kraju i miejsca, do którego się wybieramy.

W wakacyjnej apteczce nie powinno zabraknąć:

  • leków przyjmowanych na stałe. Ważne, by przygotować ich odpowiedni zapas, który wystarczy na cały urlop;
  • leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, odpowiednio dobranych względem wieku. Jest to szczególnie ważne, gdy na wakacyjny wypoczynek wybieramy się z dziećmi. Wówczas należy formę i dawkę leku dostosować do wieku i wagi dziecka;
  • leków na zatrucia pokarmowe (np. węgla), a w razie potrzeby także środków na chorobę lokomocyjną;
  • środków opatrunkowych (plastrów z opatrunkiem różnej wielkości, kompresów jałowych, bandaży itp.);
  • środków dezynfekujących rany, a także środków na stłuczenia i skręcenia (np. maści chłodzących, zmniejszających obrzęk);
  • preparatów odstraszających komary, meszki i kleszcze, ale także preparatów łagodzących skutki ukąszeń;
  • kremów z filtrami UV i preparatu łagodzącego oparzenia (np. z d-pantenolem).
  • Warto także zabrać sól fizjologiczną w jednorazowych ampułkach, leki na przeziębienie (syrop na kaszel, tabletki na ból gardła, krople do nosa), leki na zapalenie pęcherza, a także wapno i preparaty na alergię. Przyda się także termometr elektroniczny, małe nożyczki i pęseta.

    Jeśli apteczkę wyposażamy środkami dostępnymi w domowej apteczce, warto upewnić się czy nie są one przeterminowane i dobrze zniosą podróż (np. mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej).

    Wakacje w tropikach

    Jeśli wybieramy się w podróż do ciepłych krajów, najlepiej skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych. W ten sposób uzyskamy najbardziej rzetelną wiedzę na temat obowiązkowych i zalecanych szczepień, a także praktyczne porady. Kompletując apteczkę należy pamiętać o odmiennej florze bakteryjnej, gorszych warunkach higienicznych, a także niedostępności leków na miejscu.

    Najczęstszą dolegliwością podczas wakacji w ciepłych krajach jest biegunka, która trwa zwykle 3-4 dni. Jedyną skuteczną metodą, by jej zapobiec jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia. Oprócz tego tradycyjną apteczkę warto wzbogacić również o preparaty uzupełniające florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

    Wyjeżdżając do ciepłych krajów należy także odpowiednio chronić się przed intensywnym, tropikalnym słońcem. Długotrwałe opalanie może zakończyć się poparzeniami, pęcherzami lub nawet udarem słonecznym. By do tego nie dopuścić, należy smarować skórę kosmetykami z wysokimi filtrami UV i unikać słońca między godziną 11 a 15. Przed słońcem doskonale ochroni również kapelusz. Gdy jednak dojdzie do oparzenia słonecznego, ból i zaczerwienienie można zmniejszyć stosując preparaty z pantenolem lub chłodne okłady. W przypadku pojawienia się gorączki należy pić dużo płynów (przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej) i unikać ekspozycji na słońce. Przed słońcem w tropikach należy szczególnie chronić dzieci, których organizm łatwo ulega przegrzaniu, a delikatna skóra jest bardzo podatna na oparzenia słoneczne.

    Podstawową zasadą jest, by kilka pierwszych dni pobytu w ciepłych krajach poświęcić na aklimatyzację. Unikajmy zatem intensywnego opalania, wzmożonego wysiłku fizycznego, obfitego jedzenia i alkoholu.

    Higiena rąk

    Higiena rąk jest głównym działaniem zmniejszającym ryzyko zachorowania podczas wakacyjnych podróży. Zarazki przenoszone na rękach to m.in. rotawirusy, gronkowiec złocisty, pałeczki Salmonella i E.Coli. Zakażenia powodowane przez te patogeny określone są jako choroby brudnych rąk. Brudne ręce mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego, ale także wirusowych infekcji dróg oddechowych i zakażeń skóry.

    Najlepiej myć ręce ciepłą wodą z mydłem, a kiedy jest to niemożliwe można wykorzystać nawilżane chusteczki lub antybakteryjny żel, który umożliwia mycie rąk bez wody, niezależnie od miejsca i sytuacji.

    Niespodziewane problemy zdrowotne mogą popsuć urok każdej wakacyjnej przygody. Dlatego warto dobrze przygotować się do wyjazdu, odpowiednio kompletując naszą apteczkę.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-07-17]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.