Ogólne wiadomości
Witamina E (tokoferol) zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Występuje w co najmniej ośmiu odmianach, spośród których najbardziej aktywną substancją jest alfa-tokoferol. W przeciwieństwie do innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach witamina E jest magazynowana bardzo krótko.
Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, a to oznacza, że neutralizuje działanie wolnych rodników, a tym samym zapobiega przedwczesnym procesom starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.
Na polepszenie wchłaniania tej witaminy wpływają: witamina A, C, witaminy z grupy B, a także mangan, selen, fosfor oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Witamina E jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych i tlenu. Podczas zamrażania produktów spożywczych straty tej witaminy mogą dochodzić do 90%. Warto wiedzieć, że palenie tytoniu, zażywanie środków antykoncepcyjnych i estrogenów zwiększa zapotrzebowanie na witaminę E.
Rola witaminy E w organizmie:
Witamina E odgrywa również istotną rolę w przemyśle kosmetycznym, gdzie znalazła zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry. Kosmetyki wzbogacone witaminą E redukują skutki działania wolnych rodników - zmarszczki, utratę elastyczności i jędrności skóry.
Witamina E ma duży wpływ na proces odnowy skóry, szybkość gojenia się ran i odpowiednie nawilżenie skóry. Ze względu na właściwości kojące i przeciwzapalne dodawana jest do kremów przeciwtrądzikowych.
Niedobór witaminy E
Drastyczne diety, zaburzenia przyswajanie tłuszczu mogą być przyczyną niedoboru witaminy E, a to z kolei może skutkować:
Nadmiar witaminy E
Nadmiar witaminy E jest możliwy tylko przy nadmiernej suplementacji. Objawami nadmiernej ilości witaminy E w organizmie są najczęściej:
Naturalne źródła witaminy E
Witaminę E najlepiej przyjmować wraz z pokarmem. Wówczas łatwo się wchłania i trudno o jej przedawkowanie.
Główne źródło witaminy E stanowią:
Produkty bogate w witaminę E warto spożywać z niewielką ilością tłuszczu, bo to zapewni lepsze jej przyswajanie.