Wartości odżywcze
Jajko dostarcza niemal wszystkich składników odżywczych. Jest źródłem białka, które należy do najwyższej jakości protein i jest łatwo przyswajalne, aminokwasów wykorzystywanych do budowy mięśni. Pod skorupką ukryte są także liczne witaminy i minerały (żelazo, fosfor, magnez, wapń, potas, cynk, miedź). Jajka dostarczają witaminy A, D, E i K oraz witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego. W jajku brakuje jedynie witaminy C.
Żółtko jest źródłem luteiny, która działa jak filtr chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i zapobiega uszkodzeniom siatkówki. Dostarcza lecytyny, która korzystnie wpływa na układ nerwowy, poprawia pamięć i zdolność koncentracji, a także wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Z kolei z lecytyny powstaje cholina, która usprawnia pracę mózgu. Wszystkie te składniki są bardzo łatwo przyswajalne. Żółtko można wprowadzić do diety już 7-miesięcznego dziecka (w ilości pół żółtka jaja kurzego co trzy dni).
Niestety, żółtko zawiera znaczne ilości cholesterolu (ok. 200 mg). Nie popadajmy jednak z tego powodu w paranoję. Jajka kurze zawierają spore ilości lecytyny i choliny, które niwelują jego szkodliwe działanie. Nierzadko okazuje się, że nie samo jajko jest niebezpieczne, a dodatki (majonez, tłuszcze do smażenia). Osoby zdrowe, posiadające prawidłowy poziom cholesterolu mogą pozwolić sobie na zjedzenie jednego jajka dziennie, natomiast osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu zaleca się spożywanie maksymalnie 2-3 jajek tygodniowo.
Pomimo złej sławy, cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju całego organizmu. Odpowiada za właściwy rozwój układu nerwowego, współtworzy osłonki włókien nerwowych, odgrywa znaczącą rolę w gospodarce hormonalnej i procesach trawienia. Ponadto organizm osób zdrowych sam potrafi kontrolować poziom cholesterolu.
Które najzdrowsze?
Każde jajko oznaczone jest stemplem tzw. kodem weterynaryjnym. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pierwszą cyfrę kodu. Oznacza ona bowiem sposób chowu kur. I tak:
Warto wiedzieć, że intensywna barwa żółtka nie świadczy o tym, że jajko jest zdrowe. Kolor zależy bowiem wyłącznie od tego czym kury są karmione. Wystarczy, że kury jedzą karoten lub do paszy dodawane są barwniki, a efektem tego są żółtka o ładnej barwie.
Na wielkanocnym stole goszczą jajka w różnej postaci, ale gotowane na miękko są najzdrowsze.
Do wyboru, do koloru...
Jaja kurze są zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej spożywanym rodzajem jajek. Jednak wybór nie ogranicza się tylko do nich.
Możemy wybierać spośród:
Smacznego jajka! :)