Krwiopijne komarzyce
Komary najbardziej upodobały sobie tereny wilgotne, w pobliżu jezior, stawów, oczek wodnych. Jest to związane z ich cyklem życiowym – larwy rozwijają się tylko w środowisku wodnym. Ale tak naprawdę komary można spotkać wszędzie.
Samce komarów żywią się nektarem kwiatów, natomiast samice – krwią zwierząt stałocieplnych i to właśnie one są naszymi największymi wrogami. Komarzyce potrafią zlokalizować swoją ofiarę z dużych odległości. Wabi je kwas mlekowy i amoniak zawarty w pocie, a także wydychany dwutlenek węgla i ciepło wydzielane przez ciało. Atakują głównie wieczorem i rankiem, ale przy małym nasłonecznieniu mogą dawać się we znaki nawet w południe.
Skutkiem ukąszenia jest swędzący bąbel, zaczerwienie, opuchlizna. W niektórych przypadkach może nawet dochodzić do reakcji alergicznej. Wybierając się do egzotycznych krajów należy zachować szczególną ostrożność. Komary mogą tam bowiem przenosić malarię, filariozę, żółtą gorączkę.
Jak się bronić przed komarami?
Spotkania z komarami są nieuniknione, ale można się przed nimi bronić. Do walki z komarami możemy wykorzystać specjalne preparaty i środki, ale warto także wypróbować domowe sposoby. Poniżej kilka propozycji.
Domowe sposoby na komary:
Sposoby na komary w przydomowym ogródku:
Jeśli lubimy spędzać czas w ogrodzie warto już wczesną wiosną pomyśleć o komarach i wybrać odpowiednie kwiaty. Istnieje bowiem grupa intensywnie pachnących rośliny, za którymi komary nie przepadają.
Warto posadzić np.:
Jeśli rośliny skutecznie nie zniechęcą intruzów można sięgnąć po świece, kadzidełka i spirale przeciw komarom.
Gdy ugryzie komar...
Nie zawsze jednak udaje się uchronić przed ukąszeniami komara. Gdy na ciele pojawi się swędzący bąbel warto wiedzieć co przeniesie ulgę. Aby zmniejszyć opuchliznę i uczucie swędzenia warto zrobić okłady, które neutralizują podrażnienia. Substancje o kwaśnym odczynie spowodują zwężenie naczyń krwionośnych, a lód zmniejszy opuchliznę.
Miejsce ukąszenia komara można przemywać:
lub przykładać:
Skuteczne są także chłodzące preparaty dostępne w aptekach, bez recepty.
Jak się okazuje sposobów na komary jest całkiem sporo... Warto znaleźć ten najlepszy dla siebie.